Stowarzyszenie Żydowski Instytuk Historyczny w Polsce

Grant dla Fundacji Zapomniane na realizację projektu: „Upamiętnienie żydowskiego grobu wojennego w Bzurach, gmina Szczuczyn”

Grant dla Fundacji Zapomniane na realizację projektu: „Upamiętnienie żydowskiego grobu wojennego w Bzurach, gmina Szczuczyn”

Projekt Fundacji Zapomniane i Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy Upamiętnienie żydowskiego grobu wojennego w Bzurach, gmina Szczuczyn.

 

Nadrzędnym celem projektu jest wzniesienie tablicy upamiętniającej zamordowane Żydówki ze Szczuczyna (powiat grajewski, woj. podlaskie) oraz zabezpieczenia ich mogiły. Grób, który zamierzamy upamiętnić znajduje się na działce leśnej na terenie Gminy Szczuczyn, działka należy do Nadleśnictwa Rajgród. Spoczywają w nim ciała ok.17 żydowskich kobiet i dziewcząt zamordowanych w biestalski sposób jesienią 1941 r. przez polskich sąsiadów. Kobiety pochodziły ze Szczuczyna i były “wynajmowane” jako darmowa siła robocza przez polskich gospodarzy do prac polowych. Oprawcy zabrali je z pól, na których pracowały, zagnali do lasu i zamordowali. Przed śmiercią kobiety były gwałcone. Nie udało się ustalić personaliów żadnej z nich.

Celem upamiętnienia jest przywrócenie pamięci o pomordowanych w tym miejscu żydowskich kobietach i dziewczętach, zwrócenie im tożsamości i człowieczeństwa. Dzięki upamiętnieniu, to miejsce męczeńskiej śmierci ma szanse na trwałe wpisać się w miejscowy krajobraz i stać się integralną częścią lokalnej historii.

Ta inicjatywa jest efektem projektu badawczego prowadzonego od 2016 r. Przez Komisję Rabiniczną ds. Cmentarzy oraz Żydowski Instytut Historyczny (współfinansowanego przez The Conference on Jewish Material Claims against Germany), którego celem jest poszukiwanie zapomnianych grobów ofiar Holocaustu m.in. na terenie powiatu grajewskiego.  

         

Tekst i zdjęcia: Fundacja Zapomniane

Wysokość grantu przekazanego przez Stowarzyszenie: 8.500 złotych