Stowarzyszenie Żydowski Instytuk Historyczny w Polsce

Dofinansowanie produkcji filmu dokumentalnego o Edwardzie Kossoyu

Dofinansowanie produkcji filmu dokumentalnego o Edwardzie Kossoyu

Film dokumentalny pt.: "Ja, mój tata... i nasza żydowska historia", reż. Andrzej Sapija.

Bohaterem filmu jest Edward Kossoy - adwokat mieszkający w Szwajcarii, Polski Żyd urodzony w Radomiu w 1913 roku.   W czerwcu 2013 obchodził 99 urodziny. Był nie tylko świadkiem, lecz także w pewnych okresach uczestnikiem i współtwórcą historii. Do historii przejdzie jako jeden z pierwszych prywatnych adwokatów, który w 1949 roku założył ze wspólnikiem kancelarię w Tel Awiwie i zajął się sprawami odszkodowań dla ofiar Holocaustu. Kancelaria funkcjonowała w Niemczech - w Monachium - przez ponad 40 lat a liczba klientów urosła w końcu do ponad 60 tysięcy. Wspomnienia Edwarda Kossoya napisane w wieku blisko 90 lat i zebrane w opasłym tomie zatytułowanym "Na marginesie..." nominowane były w Polsce do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich - NIKE - w 2007 ROKU.

Wspomnienia Kossoya zaczynają się tak:

- Od przeszło czterdziestu lat żyję w Genewie. Jestem obywatelem szwajcarskim i izraelskim. Także polskim, bo obywatelstwa polskiego nigdy się nie zrzekłem i ostatnio wniosłem o jego potwierdzenie.

Dzieciństwo i młodość Kossoya upłynęła w Radomiu i Warszawie. Do końca życia utrzymywał związki z Radomiem fundując najbiedniejszym i najzdolniejszym uczniom Gimnazjum im. Chałubińskiego, które sam ukończył, stypendia finansowe. Tamtejszemu muzeum przekazał kilkanaście obrazów, w tym płótna Jacka Malczewskiego oraz wiele przedmiotów kultury artystycznej. Wzbogacił zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie o dzieła ze swojej bogatej kolekcji. Film o Edwardzie Kossoyu jest historią jego życia w głównej mierze przez niego opowiedzianą. Na film składają się rozmowy Edwarda Kossoya z jego córką - Karin. Wypowiedzi uzupełniane są archiwaliami filmowymi dotyczącymi historii, jak i wydarzeń współczesnych dotyczących głównie sytuacji w Izraelu (konfliktu arabsko-izraelskiego). Karin chce poznać historię swojej rodziny. Intryguje ją cudowne ocalenie jej matki z warszawskiego Getta (przez niemieckiego oficera). Karin dość długo nie miała świadomości, że nie była jedynaczką. Miała dwie siostry. Jedna z nich była córką ojca z pierwszego jego małżeństwa. Druga - córką jej matki z pierwszego jej małżeństwa. Obie zginęły w czasie II wojny światowej, jako ofiary Holocaustu. Karin chce poznać historię swojego narodu. Karin pyta także ojca o inne sprawy. Na przykład o to, co w życiu jest ważne? Czym się w nim kierować? Pyta, co znaczy być Żydem? Co znaczyło być Żydem w międzywojennej Polsce, w której mieszkał ojciec, w Rosji bolszewickiej, gdzie przebywał w łagrach, w rodzącym się państwie Izrael, czy wreszcie w Niemczech - gdzie reprezentował ocalałe z Holocaustu ofiary walcząc o odszkodowania. Pyta - co to za naród Żydzi?

Film realizowany był w latach 2010 - 2014.

Film pt.: "Ja, mój tata... i nasza żydowska historia" mozna obejrzeć na stronie VIMEO: https://vimeo.com/210905139

Wysokość grantu przekazanego przez Stowarzyszenie: 10 000 złotych