Zmarł dr Jan Kulczyk – Znamienity Darczyńca i przyjaciel Muzeum POLIN

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z wielkim żalem żegnają dr Jana Kulczyka – jednego z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, wizjonera, filantropa, Znamienitego Darczyńcę Muzeum POLIN.

Dr Jan Kulczyk, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej, był jednocześnie wielkim mecenasem kultury. W 2012 roku przekazał 20 milionów złotych na dokończenie produkcji wystawy stałej Muzeum POLIN, co stanowiło punkt zwrotny w realizacji projektu. Jest to do dnia dzisiejszego największa jednorazowa dotacja od prywatnego darczyńcy.

Laureat prestiżowej Nagrody Kisiela (1992 r.), Orderu Polonia Restituta za zasługi dla Jasnej Góry, laureat nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. za wsparcie projektu Muzeum POLIN. W październiku 2013 r., jako pierwszy przedsiębiorca na świecie, został uhonorowany przez rząd nigeryjski prestiżowym tytułem "Przyjaciela Nigerii". W czerwcu 2015 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania oraz promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego.  

Pozostanie w naszej pamięci i w pamięci przyszłych pokoleń. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

„Jan Kulczyk pomógł nam, gdy byliśmy w największej potrzebie. Jego imię nie będzie zapomniane. Również dlatego, że tak ważna część Muzeum POLIN, jaką jest audytorium, nosi jego imię”.

Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum POLIN, Piotr Wiślicki, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia ŻIH oraz Dariusz Stola, Dyrektor Muzeum POLIN.

Jan Kulczyk o Muzeum POLIN

 Foto: Judyta Papp