Program edukacyjny "Przywróćmy pamięć"

Po raz pierwszy w ramach umowy partnerskiej pomiędzy Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny oraz  Muzeum Historii Żydów Polskich rusza VIII  edycja programu edukacyjnego " Przywróćmy Pamięć". Formuła programu jest bardzo elastyczna i pojemna: uczniowie na podstawie dostępnych informacji archiwalnych oraz opowieści zebranych od mieszkańców miejscowości odkrywają wielokulturowe dziedzictwo okolicy i przywracają społeczności pamięć o nim poprzez rekonstrukcję historii społeczności żydowskiej w swojej okolicy, następnie zaś podejmują różnorodne działania publiczne, aby przywrócić pamięć o wielokulturowym dziedzictwie.

Sposób, w jaki to zrobią, zależy w dużej mierze od tego, na co natrafią w trakcie swoich poszukiwań. Wydaje się, że jedyna kategoria, która łączy wszystkie projekty, to ciekawość świata i przyjemność z jego odkrywania. Różnorodność projektów, które były dotąd realizowane w ramach programu "Przywróćmy Pamięć", świadczy o bogactwie zainteresowań uczniów i nauczycieli. W zależności od warunków realizacji projektu, uczestnicy programu koncentrowali się tak na historii mówionej, jak i na działaniach publicznych na rzecz tolerancji, promocji wielokulturowego "wizerunku" miejscowości, działaniu na rzecz dialogu religii, kulturze żydowskiej, czy działaniach artystycznych.

Zachęcamy uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu.  Wszelkie informacje na temat programu, opisy dotychczasowych działań uczniów oraz formularz zgłoszeniowy do programu "Przywróćmy Pamięć" znajdują się na stronie internetowej www.pamiec.fodz.pl.