Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Partnerem wystawy "Frank Stella i synagogi dawnej Polski"

18 lutego 2016 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej Frank Stella i synagogi dawnej Polski. Wystawa prezentuje prace nowojorskiego twórcy zaliczanego do czołówki artystów XX wieku oraz fascynującą historię ich powstania. Wyjątkowa wystawa przyciągnęła na wernisaż ponad 900 gości. Realizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu Stowarzyszenia ŻIH które jest jej Partnerem i zebrało połowę środków potrzebnych do jej powstania.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny pragnie podziękować wszystkim darczyńcom wystawy, w szczególności Panu Grzegorzowi Jankilevitschowi i Grupie Zwierciadło, The David Berg Foundation, Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Taube Philanthropies. Jednocześnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do jej odwiedzenia w Muzeum POLIN.

O WYSTAWIE

Łącznikiem między różnymi epokami i odmiennymi kulturami stała się książka polskich architektów Kazimierza i Marii Piechotków poświęcona drewnianym synagogom, która wpadła w ręce Franka Stelli. Zafascynowany pięknem żydowskich bożnic Stella rozpoczął na początku lat 70. XX wieku pracę nad cyklem „Polskie miasteczka” („Polish Village” series). Każde ze swych dzieł autor zatytułował nazwą miejscowości, w której znajdowała się drewniana synagoga.

Kuratorzy wystawy, w bezpośredniej współpracy z Frankiem Stellą, postanowili zaprezentować nie tylko wybrane reliefy ze wspomnianego cyklu, ale także oddać przebieg procesu twórczego Stelli. Na wystawie zobaczymy źródła inspiracji artysty, a więc przedwojenne zdjęcia i rysunki pomiarowe synagog powstałe w ramach inwentaryzacji przeprowadzanej przez Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, z którym Piechotkowie ściśle współpracowali. Autorem wielu fotografii jest Szymon Zajczyk – żydowski inwentaryzator i historyk sztuki, zamordowany w 1944 roku. Śledzić będziemy kolejne etapy pracy Franka Stelli nad „Polskimi miasteczkami”: rysunki przygotowawcze i wymiarowe, drewniane monochromatyczne modele reliefów, malowane makiety z tektury, a wreszcie wieńczące proces  malowane reliefy wielkoformatowe.

Wystawa „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” to unikatowa okazja spotkania z osobowością uznawaną powszechnie za jednego z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku. Jego prace znajdują się w największych muzeach sztuki współczesnej na całym świecie, a wystawiane na aukcjach osiągają zawrotne ceny kilkunastu milionów dolarów. Frank Stella stał się legendą za życia – wciąż tworzy, a jego obrazy zachwycają kolejne pokolenia miłośników sztuki.

Nowa wystawa w Muzeum POLIN wykracza poza rutynową monografię indywidualnego artysty czy pojedynczego cyklu. Poprzez prezentację dokonań osób, bez których nie byłoby prac Stelli, a więc badaczy i studentów związanych z Politechniką Warszawską, widz będzie miał okazję przekonać się o żywotności kultury Żydów polskich, inspirującej nawet wówczas, gdy jej materialne świadectwa przestały istnieć.

Spotkanie z Frankiem Stellą z okazji otwarcia wystawy Frank Stella i synagogi dawnej Polski odbędzie się 19 lutego o godz. 18.00. Wstęp wolny. Spotkanie w j. angielskim tłumaczone na j. polski oraz na polski j. migowy.

Wystawa Frank Stella i synagogi dawnej Polski będzie prezentowana w Muzeum POLIN w Warszawie od 19 lutego do 20 czerwca 2016 roku.

Wstęp w poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 10.00-18.00, w środy, soboty i niedziele w godz. 10.00-20.00.

Bilety w cenie: 12 zł/8 zł, w czwartki wstęp wolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURATOR I AUTOR KONCEPCJI WYSTAWY

Artur Tanikowski

AUTOR PIERWOTNEJ KONCEPCJI WYSTAWY

Clifford Chanin

KURATOR ORGANIZACYJNY

Ewa Witkowska

PROJEKT SCENOGRAFICZNY

Jan Strumiłło

IDENTYFIKACJA WIZUALNA WYSTAWY

Piotr Młodożeniec

PROJEKT GRAFICZNY I SKŁAD KATALOGU WYSTAWY

Marcin Władyka / studio headmade

REALIZACJA WYSTAWY

IKG / Aleksander Sieklicki

PROJEKTY ARTYSTYCZNE TOWARZYSZĄCE

WYSTAWIE

Jan Mioduszewski; Katarzyna Kijek / Przemysław Adamski

WSPÓŁORGANIZATORZY

Politechnika Warszawska

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE PRZY REALIZACJI

PROJEKTU

Frank Stella Studio; Marianne Boesky Gallery,

New York and Dominique Lévy, New York/

London; Tufts University, Medford, MA; Charles

Riva Collection, Brussels; Levin Art Group;

Muzeum Politechniki Warszawskiej

 

Mecenas: Zwierciadło, Sens

Sponsorzy: Ambasada USA w Warszawie, The David Berg Foundation

Partner: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Patroni wystawy: Desa Unicum, Taube Philanthropies, Teatr Wielki Opera Narodowa

Patroni medialni: TVP, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, AMS, Metrocafe, Nasze Miasto, Art&Business, Viva!, Polityka, Empik, Multikino, Tramwaje Warszawskie, Onet, RMF Classic

 

Foto: Magdalena Starowieyska, Muzeum POLIN