Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Muzeum POLIN.

Prezydent Andrzej Duda, złożył w dniu dzisiejszym wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i spotkał się z przedstawicielami dyrekcji Muzeum oraz przedstawicielami Stowarzyszenia.
Prezydent zwiedzał muzeum blisko dwie godziny, zatrzymał się dłużej m.in. przy Statucie Kaliskim, pytając o stosunek polskich monarchów do żydowskich imigrantów, przy makiecie Krakowa - swego rodzinnego miasta, i dokumentach nt. tolerancji religijne w XVI w., oraz przy makiecie synagogi na Tłomackiem w galerii XIX w., ale najdłużej przy dokumentach nt. pogromu kieleckiego w 1946 r.

Był też zainteresowany działalnością edukacyjną muzeum, w tym akcją Żonkile, w której 19 kwietnia wolontariusze muzeum rozdają na ulicach 50 tys. papierowych żonkili na pamiątkę powstania w getcie warszawskim.
Prezydent powiedział, że Muzeum pokazuje historię dobrego współistnienia dwóch narodów na terenie Polski. Podkreślił, że Muzeum nie tylko zostało pięknie zaprojektowane, ale posiada przede wszystkim ekspozycję, którą na pewno warto zobaczyć.
To element nie tylko podstawowego wykształcenia, ale i pewnego przygotowania, także kulturowego, które każdy młody Polak powinien przejść. Liczę na to, że to muzeum, obok Muzeum Powstania Warszawskiego będzie jednym z tych, które wycieczki szkole w ramach programów edukacyjnych będą odwiedzały – dodał Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, iż młodzi Izraelczycy, młodzi Żydzi ze Stanów Zjednoczonych i innych miejsc na świecie, którzy przyjeżdżają do Polski po to, by uklęknąć nad prochami swoich bliskich czy krewnych w obozie Auschwitz, będą odwiedzać także Muzeum POLIN.