Stowarzyszenie ŻIH wyróżnione Nagrodą Specjalną – Kryształowe Zwierciadła 2016

W poniedziałek 6 czerwca już po raz dwudziesty pierwszy Wydawnictwo Zwierciadło uhonorowało wybitne osobowości i instytucje ze świata nauki, kultury i sztuki.

Podczas uroczystej gali w warszawskiej Królikarni wręczono Kryształki Zwierciadła - nagrodę przyznawaną przez czytelników młodym talentom, cztery Kryształowe Zwierciadła dla "ludzi którzy łączą a nie dzielą" oraz dwie Nagrody Specjalne. Wśród nagrodzonych było także Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, które otrzymało Nagrodę Specjalną za:

wkład w utworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, uznanego za najlepsze muzeum Europy, które jest jednocześnie znakomitym przykładem idei dialogu. Stowarzyszeniu ŻIH udało się przez kilkanaście lat skonsolidować wokół projektu MUZEUM różnorodne środowiska, dzięki czemu powstało miejsce upamiętnienia tysiącletniej historii polskich Żydów, łączące ludzi odmiennych narodowości, kultur, religii i pokoleń.

Nagrodę w imieniu Stowarzyszenia odebrał Przewodniczący Piotr Wiślicki, podkreślając zaangażowanie setek osób w utworzenie Muzeum. Bez partnerów publicznych, naukowców, współpracowników i ponad 600 darczyńców realizacja i sukces nie byłyby możliwe.

Jestem bardzo wdzięczny za to wyróżnienie, które trzeba by rozdzielić na setki kawałków – mówił Piotr Wiślicki. – Odbieram ją bowiem w imieniu przedstawicieli ogromnego ruchu społecznego: partnerów społecznych, aktywistów, darczyńców, którzy zaangażowali się w ten projekt. To działanie, które trwało dwie dekady i doprowadziło do powstania muzeum.

 

Pozostali laureaci tegorocznych nagród:

Krzyształki Zwierciadła - Joanna Reczek-Szwed

Kryształowe Zwierciadła - Agata Kulesza, Andrzej Stasiuk, Pożar w Burdelu, Olga Malinkiewicz

Nagroda Specjalna - Urszula Dudziak

Więcej informacji o nagrodach znajdą Państwo na stronie Zwierciadła