Odkrywamy dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa

Jak brzmiała przedwojenna ulica Zamenhofa - pełna życia, z kinem Promień, teatrem Scala, zakładami fotograficznymi, sklepami, cukierniami, tramwajami? Do końca wakacji zapraszamy do przesyłania nam swoich wspomnień, posiadanych zdjęć, starych artykułów i innych archiwaliów związanych z tym rejonem stolicy.

Na podstawie zebranych materiałów uczestnicy otwartych warsztatów edukacyjno-artystycznych zrekonstruują dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa, jednej z najważniejszych części dawnej Dzielnicy Północnej. Wszystko to w ramach projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w partnerstwie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Projekt składa się z kilku etapów. Pierwszy związany jest ze zbieraniem przez muzealnych wolontariuszy archiwaliów na temat dawnej ulicy Zamenhofa. Zachęcamy także wszystkich, którzy mają w domowym archiwum zdjęcia i wycinki z gazet lub chcieliby podzielić się z nami swoimi wspomnieniami do przesyłania ich na adres: zamenhof@polin.pl.

 Drugi etap to warsztaty edukacyjno-artystyczne, które odbędą się we wrześniu. Znalezione i nadesłane materiały posłużą do odtworzenia dźwięków wypełniających ulicę Zamenhofa przed kilkudziesięciu laty. Zaprosimy do wspólnego śpiewania z Chórem POLIN oraz tworzenia miejskiej instalacji z Joanną Rajkowską, autorką słynnej „Palmy” przy Rondzie de Gaulle’a. Prowadzone będą także m.in. zajęcia z rekonstrukcji dźwięku, animacji poklatkowej czy wizualizacji.

 Informacje na temat rekrutacji na warsztaty będą sukcesywnie publikowane na stronie organizatora projektu, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz partnera projektu – Muzeum POLIN.

 Ukoronowaniem tych działań będą różnorodne wydarzenia, które zostaną włączone do programu festiwalu Made in POLIN – święta Muzeum organizowanego co roku w październiku.

 Patroni medialni: Telewizja Polska, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, Co Jest Grane24, metrocafe.pl, AMS, Zwierciadło, Sens, Viva!, TOK FM, La Vie Magazine, Warsaw Insider, Onet.pl

Organizator projektu: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

 
 
Partner projektu: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

 
 
Projekt “Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” – cykl interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno-animacyjnych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

 

Foto: NAC