Projekt upamiętnienia Archiwum Ringelbluma - zachęcamy do głosowania

Komitetu Budowy Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma i "Stacji Muranów" zwracam się z uprzejmą prośbą o udział w głosowaniu w budżecie partycypacyjnym Warszawy w 2017 r. i poparcie projektu rewitalizacji skweru przy ulicy Nowolipki 28 wokół planowanego upamiętnienia Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego Emanuela Ringelbluma - projektu nr 3 w dzielnicy Wola, rejonie Nowolipki+Powązki. Głosowanie trwa od 14 do 24 czerwca 2016 r.

Trzyletnia (1940 -1943) działalność dokumentacyjna kierowanej przez Ringelbluma zakonspirowanej grupy "Oneg Szabat" nie miała precedensu w gettach okupowanej Europy, a ocalałe, przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie zbiory Archiwum Ringelbluma stanowią bezcenne źródło wiedzy o życiu i zagładzie europejskich Żydów. W 1999 roku Archiwum zostało, obok "De Revolutionibus" Kopernika i dzieł Chopina, wpisane na międzynarodową listę UNESCO "Pamięć Świata".

18 września 2016 r., na skwerze przy ulicy Nowolipki 28, w miejscu, w którym przed 70 laty ocaleli członkowie "Oneg Szabat" wydobyli z ziemi pierwszą część Archiwum, otwarte zostanie Miejsce Pamięci Narodowej, którego głównym elementem będzie upamiętniająca Archiwum i jego twórców instalacja artystyczna. Zarówno instalacja, jak i Miejsce Pamięci Narodowej to efekt współpracy Komitetu i dzielnicy Wola, sfinansowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rewitalizacja zieleni i elementów małej architektury, która ma być przeprowadzona w przyszłym roku, dopełni godnego i estetycznego wyglądu skweru, oraz stworzy publiczną przestrzeń spotkań i odpoczynku w rejonie, w którym takich miejsc brakuje. Warunkiem uzyskania finansowania inwestycji z budżetu partycypacyjnego jest zwycięstwo w głosowaniu. Jak oddać głos na projekt?

Aby zagłosować, trzeba mieszkać w Warszawie. Nie jest konieczny meldunek. Można głosować tylko w jednej dzielnicy - niekoniecznie tej, w której się mieszka - i w obszarze, jeśli dzielnica jest podzielona na obszary. Z powodu obowiązujących podczas głosowania przepisów, utrudniających wybór większych i droższych projektów, prosimy o oddawanie głosu TYLKO na nasz projekt. Głosowanie na nasz, i inne projekty w praktyce pozbawia nas szansy na zwycięstwo i realizację inwestycji.

Zachęcamy do głosowania online na stronie https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl

•       Kliknij przycisk ZAGŁOSUJ po lewej stronie

•       wprowadź swoje dane - imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail, adres zamieszkania

•       kliknij w link, który otrzymasz e-mailem na swój adres

•       wybierz dzielnicę Wola i obszar Nowolipki+Powązki

•       wybierz projekt nr 3

•       kliknij WYŚLIJ SWÓJ GŁOS

•       dokończ uzupełniać dane

•       potwierdź swój głos
 

Stowarzyszenie ŻIH zachęca wszystkich swoich członków i sympatyków do wzięcia udziału w głosowaniu i wsparcia projektu upamiętnienia Archiwum Ringelbluma.

Więcej o projekcie: Prezentacja upamiętnienia Archiwum Ringelbluma

Więcej o rewitalizacji skweru: Projekt rewitalizacji skweru