Jubileusz 90-lecia Mariana Turskiego

Marian Turski to bez wątpienia człowiek-instytucja. Człowiek niezwykłej życzliwości, wrażliwości i ciepła. Osoba, która całe życie związała z historią, dzieląc się z innymi wiedzą i refleksją. Owocem tej pasji jest trwająca od niemal sześćdziesięciu lat praca jako redaktora i kierownika działu historycznego tygodnika Polityka. Zaś materialnym dowodem – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego Marian Turski jest współtwórcą, niestrudzonym ambasadorem, i w którym od marca 2009 r. przewodniczy Radzie Muzeum.

fot. M. Starowieyska/ Muzuem POLIN

W szczególnym dniu 90. urodzin Mariana Turskiego pamiętali o nim niektórzy światowi przywódcy. Całym swoim życiem daje nam Pan świadectwo determinacji i odwagi, jaką człowiek może z siebie wykrzesać dzięki hartowi ducha (…) Pana liczne starania o to, by ważne lekcje z przeszłości pozostawały istotną częścią naszej zbiorowej pamięci, świadczą o umiłowaniu równości i sprawiedliwości – wartości, którymi zawsze się Pan kierował.- napisał w swoim liście gratulacyjnym prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Kanclerz Angela Merkel, życząc Jubilatowi w dalszym ciągu dużo zdrowia, sił twórczych oraz pomyślności w Pańskiej jakże ważnej pracy na rzecz porozumienia między Żydami, nie-Żydami, Polakami i Niemcami, podkreśliła jego zaangażowanie na rzecz zachowania pamięci i walkę z zapomnieniem w celu kształtowania pomyślnej przyszłości. Prezydent Niemiec Joachim Gauck podkreślił: moje życzenia kieruję do Pana nie tylko jako świadka wydarzeń i historyka, lecz także dziennikarza politycznego oraz niestrudzonego prekursora porozumienia. Prezydent Izraela Reuven Rivlin zapewnił Mariana Turskiego: Twoja nieustająca zdolność pozostawania młodym, witalność i poczucie humoru są inspiracją dla nas wszystkich.

Zaangażowanie Mariana Turskiego w działania na rzecz zachowania pamięci o Zagładzie, która była udziałem jego i jego najbliższych, to m.in. aktywność w zarządzie Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, funkcja wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, członkostwo w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, Radzie Miejsca Pamięci Wannsee – Konferenz i pełnienie funkcji wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Zacnemu, drogiemu Jubilatowi dziękujemy za jego obecność, mądrość, determinację i niezłomność. Dziękujemy za zaszczyt obcowania z Nim i czerpania ze studni jego wiedzy, mądrości i doświadczenia. Życzymy wszelkiej pomyślności i zdrowia na kolejne lata!

Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

Film pt. Marzenie Mariana Turskiego

https://www.youtube.com/watch?v=XSnBA-KDMps&feature=youtu.be