Holocaust Survivors Band zawitają w lipcu do Warszawy

Holocaust Survivors Band - dwóch ocalałych z Holocaustu Polskich Żydów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej aby zagrać koncert na Pl. Grzybowskim w Warszawie. Specjalnym gościem wydarzenia będzie Muniek Staszczyk. Występowi Holocaust Survivors Band towarzyszyć będzie także Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów Polskich oraz fundacja From the Depths.  

 

 

"To dla nas nadzwyczajne że możemy być zaangażowani w tak ważny i historyczny projekt. To jest pierwszy i niestety ostatni raz kiedy Holocaust Survivors Band będzie grać w Polsce. Nasze pokolenie jest ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt z Ocalałymi z Holocaustu. Musimy zrobić co w naszej mocy aby być ich świadkami i oddać należny honor." - mówi Jonny Daniels pomysłodawca i organizator koncertu Prezes Fundacji From the Depths 

"Dla nas jako największej żydowskiej organizacji w Polsce to  prawdziwy zaszczyt gościć tych wspaniałych polskich Żydów, którzy po raz pierwszy od czasu wojny wracają do Polski. Poprzez piękną muzykę to wydarzenie połączy nas wszystkich i wzmocni naszą misję jaką jest kreowanie nowego życia Żydów w Polsce." - podkreślił Artur Hofman Przewodniczący TSKŻ które jest głównym organizatorem wydarzenia.   

Pan Saul Dreier (90 lat) , perkusista, urodził się w Krakowie, w młodości przeżył trzy obozy koncentracyjne. W jednym z obozów, baraku, w którym przebywał był także kantor. Dla zabicia czasu, więżniowie stworzyli męski chór, a Pan Dreier, towarzyszył im uderzając dwie łyżki o siebie. Po wojnie Pan Dreier pracował jako wykonawca budowlany w New Jersey. Pan Reuwen “Ruby”Sosnowicz (86 lat), urodził się w Warszawie, wojnę spędził ukryty przez polskiego rolnika, śpiąc obok krów. Po wojnie trafił do obozu przesiedleńców w Niemczech, gdzie nabył swój pierwszy akordeon. Po wojnie Pan Sosnowicz pracował jako fryzjer oraz zawodowy muzyk.  Pan Dreier i Pan Sosnowicz nigdy nie zapomnieli o przeszłości. Chcą pamiętac swoje życie w latach młodości zamin pojawił się Hitler. Dla nich muzyka jest katharsis. Holocaust Survivor Band przywołuje słodko – słone wspomnienia z dzieciństwa, ale ponad wszystko jest celebracją życia.

26 lipca 2016 (wtorek) godz. 19:00  Holocaust Survivors Band 

Warszawska Orkiestra Sentymentalna

specjalny gość wydarzenia Muniek Staszczyk  Pl. Grzybowski 12 w Warszawie  Wstęp wolny Video o Holocaust Survivors Band:  http://www.nytimes.com/2015/03/03/opinion/holocaust-survivor-band.html?_r=0