„Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”

 

 

Zapraszamy do udziału w rekrutacji na interdyscyplinarne warsztaty edukacyjno-animacyjne realizowane w ramach projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”

 

 

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

 

I. Chór POLIN

Chór POLIN – społeczny chór działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich, rozpoczyna przygotowania do kolejnego wydarzenia artystycznego!

Jeśli lubisz łączyć tradycyjne techniki pracy z głosem z poszukiwaniem niestandardowych środków wyrazu, chcesz nauczyć się beat-boxu oraz poznać dźwięki przedwojennej Warszawy, ten projekt jest dla Ciebie!

Zapraszamy profesjonalistów i amatorów, młodych, dorosłych i seniorów, serdecznie zachęcamy przedstawicieli różnorodnych mniejszości!

Wydarzenie artystyczne będzie częścią edukacyjno-kulturalnego projektu "Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa", którego organizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a partnerem Muzeum POLIN. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Punktem wyjścia do pracy będą archiwalne źródła dotyczące ulicy Zamenhofa, w której przedwojenny bieg wpisany jest obecnie budynek Muzeum. Praca warsztatowa będzie obejmowała m.in. dźwięki i języki przedwojennej Warszawy – jidysz, polski, oraz ze względu na postać samego Zamenhofa, esperanto.

Bezpłatne warsztaty muzyczne obejmą 15 spotkań, czyli 45 godzin wspólnego tworzenia muzyki. Rozpoczną się na początku września i będą odbywały się we wtorki i czwartki, w godzinach wieczornych. Finałowe koncerty odbędą się podczas Festiwalu Made in POLIN (21-23 października 2016 roku).

Chór poprowadzą: Sean Palmer – niezależny brytyjski artysta, kompozytor i dyrygent; Jakub Pałys – akompaniator, trener wokalny, kompozytor; Tomasz Krzyżanowski – kompozytor, aranżer, producent i multiinstrumentalista; Ewa Chomicka – koordynatorka.

Szczegółowe informacje i zgłoszenia do dnia 31 lipca pod adresem: echomicka@polin.pl

 

II. „Muranów_polifonie”

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Muzeum POLIN zapraszają mieszkańców Muranowa oraz tych, którzy interesują się historiami związanymi z tą dzielnicą, do udziału w projekcie „Muranów_polifonie”. Podczas pierwszej edycji projektu opowieści uczestników o Muranowie kierowały nas ku pytaniu, co mówi się o przeobrażeniach dzielnicy wraz z pojawieniem się Muzeum.

 

Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Tym razem kanwą pracy będą osobiste historie związane z przedwojenną i obecną ulicą Zamenhofa oraz materiały archiwalne dotyczące historii Muranowa. Na bazie indywidualnych i archiwalnych historii, warsztatów opowiadania (i słuchania) uczestnicy projektu przygotują wykład performatywny na wiele głosów, z towarzyszeniem wizualizacji i muzyką na żywo. Warsztaty poprowadzą Patrycja Dołowy i Maria Porzyc, zajmujące się performance art, pracą z indywidualnymi narracjami i nowymi mediami.

Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież, osoby dorosłe i seniorów, zarówno mieszkających na Muranowie, jak i czujących związek z tą dzielnicą. Pokazy finałowe odbędą się 22 i 23.10.2016 r. podczas festiwalu „Made in POLIN”.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 9 września 2016 r. na adres: bchomatowska@polin.pl

Można też zgłosić się telefonicznie: tel. +48 22 37 93 746

W zgłoszeniu prosimy zawrzeć krótką informację o sobie oraz czy i jak długo są Państwo mieszkańcami Muranowa, dlaczego chcą Państwo wziąć udział w projekcie.

 

O prowadzących warsztaty:

Patrycja Dołowy – z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych i artystka wizualna. Działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Od lat pracuje z pamięcią, posługując się historiami mówionymi i performance. Autorka performansów w przestrzeni miejskiej, w tym „Widoczki”, sztuk teatralnych, m.in. „Kryjówka/Hideout”, mówiącej o doświadczeniu ukrywania się Żydów podczas II wojny światowej (reż. Paweł Passini, neTTheatre) czy „Dziady. Twierdza Brześć” (reż. Paweł Passini, Akademicki Teatr Dramatyczny w Brześciu), wykorzystującej opowieści ludzi z Polesia Białoruskiego. Wiceprezeska Fundacji MaMa, współpracuje stale m. in. z Centrum Kultury Jidysz.

Maria Porzyc – z wykształcenia projektantka ceramiki, obecnie zajmuje się multimediami. Od 2008 r. współpracuje z neTTheatre i Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea, od 2015 r. także z warszawską Strefą Wolnosłowa. Autorka i realizatorka scenografii multimedialnych do ponad trzydziestu spektakli, od monodramów po operę. Pracuje z pamięcią, tworząc performanse oparte na opowiadaniu, prezentowane na festiwalach „Transeuropa” i „33 dni z życia” w Lublinie. Równolegle zajmuje się vj-ingiem. Tworzy wizualizacje na koncertach Chóru Polin i zespołu Tatvamasi.

 

Terminy warsztatów (cykl spotkań dla jednej grupy):

19 września (w godz. 18:00 - 21:00)

24 września (w godz. 11:00 - 14:00 WYCIECZKA)

26 września (w godz. 18:00 - 21:00)

3 października (w godz. 18:00 - 21:00)

6 października (w godz. 18:00 - 21:00)

8 października (w godz. 11:00 - 14:00 WYCIECZKA)

10 października (w godz. 18:00 - 21:00)

17 października (w godz. 18:00-22:00 PRÓBA)

20 października ((w godz. 18:00-22:00 PRÓBA)

21 października (w godz. 18:00-22:00 PRÓBA GENERALNA)

Pokaz finałowy: 22 i 23.10.2016 (godz. 14:00-16:00)

 

 

III. Rekrutacja na warsztaty wizualizacji

 Warsztaty dla nauczycieli z tworzenia wizualizacji odbedą się w ramach projektu "Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa", którego organizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w partnerstwie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Przywołajmy obraz przedwojennej ulicy Zamenhofa.

Za pomocą świetlnych projekcji zilustrujemy wielobarwne oblicze dawnej Warszawy. Wykorzystamy techniki plastyczne i fotograficzne ale też materiały archiwalne np. fragmenty tekstów, zdjęć czy ilustracji, zebrane przez wolontariuszy, aby na chwilę przywołać świat, którego już nie ma. Powstałe prace, poddane obróbce cyfrowej i zmontowane, stworzą wizualną oprawę koncertu chóru POLIN, będącego częścią programu festiwalu „Made in POLIN”.

Na warsztaty zapraszamy nauczycieli. Zdobyta wiedza i umiejętności posłużą Waszej przyszłej pracy z uczniami. Nowe media i technologie, a także inne formy sztuk wizualnych są najlepszym narzędziem do tego, aby przekazywanie i zdobywanie wiedzy było przeżyciem jednocześnie inspirującym, ważnym i angażującym.

Z powodu dużego zainteresowania warsztatami rekrutacja została już zakończona. Zapraszamy do obejrzenia rezultatów projektu w ramach festiwalu "Made in Polin" 22 i 23 października.

 

IV. Warsztat z rekonstrukcji dźwięków

Warsztat dedykowany osobom z dysfunkcją wzroku.

W czasie warsztatu odtworzymy i nagramy dźwięki, które towarzyszyły przedwojennemu życiu ulicy Zamenhofa, a także poznamy narzędzia i metody pracy wykorzystywane w profesjonalnym studio dźwiękowym. Dźwięki odtworzone i zarejestrowane przez uczestników posłużą jako materiał do przygotowania spaceru dźwiękowego w przestrzeni Muranowa, który odbędzie się 22 października, godz. 11.00-13.00. Warsztaty będą prowadzone przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka i imitatora dźwięku Jana Woźniaka. Warsztat odbędzie się w ramach Warszawskiego Tygodnia           fot. Muzeum Historii Żydów Polskich                                                 Kultury Bez Barier.

W czasie spaceru przywrócimy atmosferę przedwojennej ulicy Zamenhofa. Zaprezentujemy szerszej publiczności nagrania powstałych dźwięków i audiodeskrypcji.

Warsztaty odbędą się 8 października w  godz. 11.00-14.00, spacer dźwiękowy - 22 października w godz. 11.00-13.00.

Wstęp wolny, aby zarezerwować miejsce na warsztacie kliknij w ten link: http://bilety.polin.pl/nienumerowane.html?id=42127

 

 V. WYMUSZAJĄC CUD - TWORZENIE INSTALACJI ARTYSTYCZNEJ Z JOANNĄ RAJKOWSKĄ

 W ramach projektu "Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa" odbędą się dwudniowe warsztaty dla dorosłych z Joanną Rajkowską, jedną z najciekawszych polskich artystek, autorką ważnych projektów w przestrzeni publicznej, między innymi „Pozdrowień z Alej Jerozolimskich” oraz „Dotleniacza”. Uczestnicy warsztatów, adresowanych szczególnie do mieszkańców Muranowa, będą towarzyszyć artystce w tworzeniu instalacji z dymu, zapachu i dźwięku, inspirowanej przeszłością ulicy Zamenhofa. Instalacja zostanie zaprezentowana publiczności na zakończenie szabatu, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich                                                w czasie festiwalu „Made in POLIN”.

Fragment obszaru w miejscu, gdzie przed wojną przebiegała ulica Zamenhofa w Warszawie, zostanie za pomocą setek dymiących kadzideł odnaturalniony, wyrwany z czasu i kontekstu. Dymiąca, pachnąca hawdalowymi ziołami przestrzeń stanie się w ten sposób pozbawionym pojęć punktem zerowym, sytuacją, w której dochodzi do przemyślenia na nowo (lub raczej przeżycia na nowo) relacji przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz miejsca i jego mieszkańców. Towarzyszące dymowi miniinstalacje dźwiękowe będą próbą oddania głosu samemu miejscu.

Warsztaty odbędą się 21 października (piątek) od godziny 18:00 i 22 października (sobota) od godziny 10:00 cały dzień. Obowiązowy jest udział w obu dniach warsztatów.

Wstęp wolny, aby zarezerwować miejsce na warsztacie kliknij w ten link: http://bilety.polin.pl/termin.html?id_grupy=16&data=2016-10-21

  

W ramach projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” odbędą się również warsztaty dźwięku i animacji dla dzieci (rekrutacja zamknięta)

Zakończenie wakacji zapowiada się nie tylko dźwięcznie, ale i filmowo. Wspólnie z dziećmi postaramy się odtworzyć życie przedwojennej ulicy Zamenhofa, tak żywej i gwarnej jeszcze 100 lat temu. W ramach projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, odbędzie się cykl spotkań warsztatowych, gdzie wraz z grupą młodych twórców zainspirowani lokalną historią, przywołamy dawne obrazy i dźwięki w sposób dostosowany do najmłodszych i trochę starszych.

Zebrane zdjęcia i materiały archiwalne dotyczące codziennego życia przedwojennej ulicy Zamenhofa będą stanowiły inspirację do stworzenia krótkometrażowych filmów animowanych wykonanych techniką poklatkową. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych technik pokażą one świat przedwojennej Warszawy. Animacje będą miały charakter abstrakcyjny lub narracyjny. Za pomysł, przygotowanie i realizację będą odpowiedzialne zaproszone do udziału w projekcie dzieci pracujące pod okiem doświadczonych animatorów, pedagogów i artystów z Fundacji Osiem Życzeń zajmującej się edukacją kulturalno-artystyczną. Warsztaty poprowadzą: Magda Bravo i Tomek Solich.  

Magda Bravo – animatorka i pedagożka, współtworzy i realizuje programy edukacji kulturalnej i filmowej oraz zajęcia plastyczne w szkole podstawowej i gimnazjum;

Tomek Solich – aktor, lektor, pedagog, terapeuta. Znawca języków: czeskiego, śląskiego i migowego. Współtwórca grupy Teatro Comunale'ale.

Kolejnym etapem będą warsztaty z rekonstrukcji dźwięku. Uczestnicy warsztatów pod okiem artystów zajmujących się reżyserią i imitacją dźwięku odtworzą brzmienie przedwojennej ulicy Zamenhofa za pomocą różnego rodzaju technik. Skupią się na nagrywaniu dźwięków – odgłosów natury, dźwięków wydawanych przez ludzi oraz hałasów ulicy. Wspólnie postarają się udźwiękowić powstałe wcześniej filmy animowane, co pobudzi ich kreatywność i zaznajomi z technikami animacji poklatkowej i zapozna z historią lokalną. Warsztaty poprowadzą bracia Bartłomiej i Jan Woźniakowie.

Bartłomiej Woźniak – kompozytor, reżyser dźwięku, multiinstrumentalista. Autor muzyki do spektakli Teatralnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina na kierunku Film i Muzyka Rozrywkowa. Komponuje muzykę do filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych.

Jan Woźniak – tancerz, imitator dźwięku i kontrabasista. W roku 2002 zadebiutował jako imitator dźwięku do głośnej animacji „Katedra” T. Bagińskiego. Od tamtej pory, współpracując z kilkoma studiami dźwiękowymi, nagrywał dźwięki do kilkunastu polskich filmów fabularnych, seriali i animacji. 

Udźwiękowione filmy powstałe podczas warsztatów doczekają się swojej premiery w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” podczas „Made in POLIN” – wydarzenia organizowanego w październiku 2016 roku. Premierze filmów prócz spotkania z twórcami towarzyszyć będą warsztaty rodzinne.

 

 

Organizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce                                                                                                                

 

 

 

Partner: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

                                               

 

 

 

 

Projekt “Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” – cykl interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno-animacyjnych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

  

 

Patroni medialni: Telewizja Polska, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, Co Jest Grane24, metrocafe.pl, AMS, Zwierciadło, Sens, Viva!, TOK FM, La Vie Magazine, Warsaw Insider, Onet.pl