14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

 

14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 21-27 listopada 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w JCC Warszawa. Muzeum POLIN jest głównym partnerem festiwalu. Tegoroczny festiwal dedykowany jest Martinowi Landauowi i Tadowi Taubemu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W programie znalazło się ponad 30 filmów. Przez 7 dni widzowie 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obejrzą najciekawsze produkcje m. in. z Izraela, Polski, Rumunii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Argentyny, Francji i Niemiec.

 

Podczas gali otwarcia festiwalu 21.11 o 19:00 w Muzeum POLIN odbędzie się polska premiera japońskiego filmu Persona non grata (reż. Cellin Gluck) z udziałem reżysera i aktorów. To poruszająca opowieść o japońskim dyplomacie Chiune Sugiharze, który w czasie drugiej wojny światowej jako konsul na Litwie uratował kilka tysięcy Żydów. W filmie wystąpili m. in. Borys Szyc i Agnieszka Grochowska.

 

W programie 14. WJFF znalazło się wiele głośnych produkcji prezentowanych na międzynarodowych festiwalach. 24/11 o godz. 20:15 zaprosimy widzów na przedpremierowy pokaz filmu Fritz Bauer kontra państwo / The People vs Fritz Bauer w reż. Larsa Kraumego – laureata German Film Awards i Nagrody Publiczności na Festiwalu Filmowym w Locarno. Widzom przedstawimy także retrospektywę twórczości rumuńskiego reżysera Radu Gabrei, któremu przyznana zostanie Kamera Dawida za całokształt twórczości poświęconej kulturze żydowskiej. W programie także najnowsze izraelskie produkcje fabularne takie jak nagrodzony w Cannes Dzień po żałobie / One Week And a Day w reż. Asapha Polonskiego (25/11, godz. 20:30). Obok filmów długometrażowych, w programie znalazły się także pokazy krótkich metraży, m. in. nominowanego do Oscara 2016 palestyńskiego filmu Ave Maria czy nagradzanego na wielu festiwalach m.in. na Jerusalem Jewish Film Festival Mały Dyktator / The Little Dictator.

 

Podczas festiwalu pokazane zostaną również liczne filmy dokumentalne takie jak kanadyjski kandydat do Oscara 2016 Claude Lanzmann: Specters of the Shoah w reż. Adama Benzine’a (25/11 godz. 19:30), polsko-amerykański dokument Przy Planty 7/9 (reż. Michał Jaskulski i Lawrence Loewinger) poświęcony pamięci o pogromie kieleckim oraz Przetrwać Skokie / Surviving Skokie w reż. Eli Adlera (Nagroda Publiczności Los Angeles Jewish Film Festival 2016), poruszający dokument o neonazistowskim marszu, który miał się odbyć pod koniec lat 70. XX w. w miasteczku Skokie w stanie Illinois, zamieszkiwanym przez dużą grupę ocalonych z Holokaustu (25/11, godz. 15:00). W środę 23/11 o odbędzie się polska premiera filmu Przesłuchanie w reż. Ereza Pery’ego, który opowiada o konfrontacji polskiego sędziego śledczego z osadzonym w polskim więzieniu i czekającym na proces komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfem Hössem.

 

27 listopada o 19:00 w Muzeum POLIN odbędzie się gala zamknięcia festiwalu połączona z pokazem Niepamięci / Remember w reż. Atoma Egoyana – przejmującej historii starszego mężczyzny, który poszukuje osoby odpowiedzialnej za śmierć swoich bliskich w Auschwitz. W filmie zagrali Christopher Plummer oraz Martin Landau.

 

Program 14. WJFF.pl jest dostępny na stronie festiwalu i fanpage’u na Facebooku. Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY. Na galę otwarcia i zamknięcia liczba miejsc ograniczona.

  1. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, 21-27 listopada 2016 r.

Muzeum POLIN (ul.Anielewicza 6) i JCC Warszawa (ul.Chmielna 9A).

Facebook: www.facebook.com/WarsawJewishFilmFestival

Strona www: http://www.wjff.pl

Instagram: warsawjewishfilmfestival

Organizator: Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl

Kontakt dla mediów: Ignacy Strączek, tel. 609 383 521, e-mail: mediawjff@wjff.pl

 

 Materiał prasowy Fundacji Kamera Dawida WJFF.pl 

 

Projekt współfinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce: http://szih.org.pl/pl/html/108