Żegnamy Panią Halinę Paszkowską

Z wielkim żalem żegnamy Panią Halinę Paszkowską – niezwykłego człowieka, ocaloną z Holokaustu, uczestniczkę powstania warszawskiego, wybitnego filmowca. Prywatnie była żoną wiceprzewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia ŻIH, Mariana Turskiego. Zmarła 26 marca 2017 roku w Warszawie w wieku 89 lat.

Halina Paszkowska urodziła się 10 czerwca 1927 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Mieszkali na Starej Ochocie. W czasie okupacji zmuszona była wraz z rodzicami i siostrą zamieszkać na terenie utworzonego przez Niemców getta (w rejonie Nowolipia). Przed likwidacją getta cała rodzina zdołała przedostać się na stronę aryjską. Następnie zamieszkali u krewnych niedaleko Sandomierza, skąd wkrótce również musieli uciekać. Córki zostały wysłane do Krakowa, a rodzice wraz z innymi żydowskimi mieszkańcami miasteczka zostali wywiezieni do Treblinki. Na szczęście udało im się uciec z transportu. Po jakimś cała rodzina ponownie spotkała się w Warszawie. Niestety, wkrótce po powrocie, matka wpadła w ręce Niemców, prawdopodobnie podczas łapanki. Ojciec natomiast znalazł schronienie u przyjaciół w Wołominie. W pierwszych godzinach powstania warszawskiego jako ochotniczka dołączyła do Grupy Bojowej "Krybar” – III zgrupowanie "Konrad" – 2. kompania – pluton "Rafałki". Była łączniczką o pseudonimie „Lusia”. Po upadku powstania wraz z ojcem i siostrą wyjechała do Łodzi, gdzie podjęła przyspieszoną naukę. Rozpoczęła studia inżynierskie na Politechnice Łódzkiej, a dyplom zdobyła na Politechnice Warszawskiej. Po studiach rozpoczęła pracę w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych (dziś: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych).

Przez 55 lat pracy, od roku 1952 do 2007, związana była z polską kinematografią. Udźwiękowiła ponad 200 filmów dokumentalnych, około 20 fabularnych i liczne wydania Polskiej Kroniki Filmowej. Współpracowała min. z Andrzejem Munkiem, Romanem Polańskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Karabaszem i wieloma innymi znakomitymi twórcami. Jej pracę można podziwiać w takich arcydziełach kinematografii jak „Eroica”, „Nóż w wodzie” czy „Muzykanci”.

Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt dokonań artystycznych (2010), odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Powstańczym.

Była osobą niezwykle skromną i ciepłą. Imponował nam jej hart ducha i siła walki. Będzie nam jej bardzo brakowało.

Łączymy się w bólu z Najbliższymi i składamy im wyrazy głębokiego współczucia.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w najbliższy piątek 31 marca br. o godz. 12:00 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (ul. Powązkowska 43/45).

 Życzeniem Rodziny jest by zamiast kwiatów przekazać datek na rzecz projektu Archiwum Ringelbluma. Wpłaty można dokonać przelewem bankowym na konto Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce: 87 1240 6247 1111 0000 4975 6324 w tytule przelewu wpisując: „Archiwum Ringelbluma. Pamięci Haliny Paszkowskiej-Turskiej”

 

Więcej o wojennych losach Haliny Paszkowskiej:

http://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/halina-paszkowska,2887.html

https://sites.google.com/a/aswarsaw.org/asw-living-history/2011/group-20/narrative-of-halina-paszkowska

 Filmografia:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=117245

 http://film.wp.pl/halina-paszkowska-6030928782767233c

 

Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego