Piotr Wiślicki członkiem nowego prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego

Piotr Wiślicki, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce został wybrany do nowego prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w dniach 8 –10 listopada br. w Berlinie. Wzięli w nim udział delegaci z dziesięciu krajów w tym ocaleni z Auschwitz, ich potomkowie oraz przedstawiciele Fundacji Auschwitz-Birkenau.

9 listopada, w rocznicę tzw. nocy kryształowej, członkowie prezydium spotkali się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Po spotkaniu delegaci MKO wspólnie z młodymi Niemcami i Polakami złożyli wieniec pod tablicą oświęcimską przy Wittenbergplatz. Młodzież - uczniowie szkoły zawodowej Volkswagena oraz polscy uczniowie szkół zawodowych - w sierpniu br. przez dwa tygodnie wykonywali prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci Auschwitz, poznając tam ocalonych z Auschwitz i delegatów MKO.

W swoim wystąpieniu Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, powiedział:

Dla ocalonych szczególne ważne stało się spotkanie właśnie w dniu 9 listopada w Berlinie. Tego dnia, 9 listopada 1938 roku, dla żydowskich mieszkańców Berlina i Niemiec rozpoczął się czas terroru i prześladowań, który doprowadził bezpośrednio do Auschwitz. Od tego dnia wykluczenie, sterowana nienawiść i śmiertelny strach stały się nieustannym towarzyszem każdego niemieckiego Żyda. Odwołując się do tych wspomnień i doświadczeń członkowie prezydium dyskutować będą o rosnącej obecnie irytacji i trosce w obliczu wzrastającej liczby incydentów antysemickich i prawicowo-populistycznej wrzawie, słyszalnej przecież nie tylko w Europie. Ocaleni są równocześnie usatysfakcjonowani, że prezydent Frank-Walter Steinmeier przyjął ich w pałacu Bellevue właśnie w dniu 9 listopada”.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski to związek ocalałych z Auschwitz i ich organizacji. Zrzesza organizacje, fundacje i ocalałych z Holokaustu z 19 państw. Prezydentem MKO jest Roman Kent, ocalały z Holokaustu. Siedziba związku znajduje się w Berlinie. Członkiem Komitetu jest także Marian Turski - Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia ŻIH .