Marian Turski gościem specjalnym European Young Leaders seminar 2018

13 marca Marian Turski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, był gościem specjalnym seminarium European Young Leaders. Celem programu jest promocja tożsamości europejskiej poprzez zaangażowanie najbardziej utalentowanych ludzi z kontynentu w inicjatywy, które ukształtują przyszłość Europy.

Marian Turski zachęcił przedstawicieli nowego pokolenia Europejczyków, by zmierzyli się z uczuciami odosobnienia i wykluczenia, które wykorzystują populistyczni politycy.

„Być może zarówno celem jak i zadaniem dla European Young Leaders jest zastanowienie się nad tym, w jaki sposób pozbyć się wykluczenia tak wielu osób” powiedział Turski. „Historia jest jak sztafeta, trzeba przekazać pałeczkę następnym pokoleniom” dodał podczas podejmowania decyzji uczestnictwa  w seminarium.

Trzydniowe wydarzenie było zorganizowane pod hasłem „Make-or-Brake Europe” („Tworzyć czy rozwiązywać Europę) przez miasto stołeczne Warszawa, a w szczególności Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz wice-Prezydenta Michała Olszewskiego. Podczas debat poruszano wiele tematów, od populizmu po kwestię potencjału miast w odnowie europejskiej współpracy, od cyber ochrony i sztucznej inteligencji (AI) po zanieczyszczenie oceanów. Podczas panelu Mariana Turskiego młodzi liderzy dyskutowali o metodach na zwiększenie zaangażowania obywateli w procesy demokracyjne oraz zastanawiali się, jak przywrócić zaufanie między głosującymi a politykami. Wśród proponowanych rozwiązań pojawiły się: zwiększenie odpowiedzialności polityków i kontroli głosujących nad wydatkami władz lokalnych; czy zwiększenie przejrzystości w komunikacji politycznej i zaangażowanie polityków w dialog z lokalnymi społecznościami.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk,  od polityki i organizacji pozarządowych, po biznes, naukę i sztukę. Dyskusja z Marianem Turskim była punktem kulminacyjnym seminarium i zachęciła uczestników do zastanowienia się nad przyszłością Europy.