Powrót

Nagrody Historyczne POLITYKI im. Mariana Turskiego

Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Historycznych POLITYKI, które od tego roku noszą imię Mariana Turskiego – wieloletniego redaktora działu historycznego, pomysłodawcy konkursu, przewodniczącego jury od 1959 r., a także wieloletniego członka zarządu naszego Stowarzyszenia.  Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsze i jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień (ponad 430 laureatek i laureatów!), jakie mogą otrzymać autorzy […]

Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Historycznych POLITYKI, które od tego roku noszą imię Mariana Turskiego – wieloletniego redaktora działu historycznego, pomysłodawcy konkursu, przewodniczącego jury od 1959 r., a także wieloletniego członka zarządu naszego Stowarzyszenia. 

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsze i jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień (ponad 430 laureatek i laureatów!), jakie mogą otrzymać autorzy prac historycznych. Ideą Mariana Turskiego było promowanie książek i autorów odkrywających nieznane fakty z historii Polski oraz podejmujących polemikę z przekłamaną polityką historyczną. 

W kategorii prac naukowych zwyciężyli Rafał Wnuk i Sławomir Poleszak, autorzy książki „Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2024). 

Jesteśmy również niezwykle dumni, że jury w składzie: prof. Wiesław Władyka (przewodniczący), dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jerzy Kochanowski, prof. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, dr hab. Marcin Zaremba, przyznało nagrody aż dwóm członkiniom naszego Stowarzyszenia! 

Za debiut w pracach naukowych i popularnonaukowych nagrodzono Justynę Majewską za książkę „Mury i szczeliny. Przestrzenie getta warszawskiego” (ŻIH, Warszawa 2024). – „O getcie warszawskim napisano już bardzo wiele, dlatego trudno jest wnieść coś nowego. Jeśli ktoś robi to już w swoim debiucie, świadczy to o wyjątkowych umiejętnościach” – podkreślał prof. Stola. Justyna Majewska wspominała także spotkania z Marianem Turskim podczas budowy Muzeum POLIN, które – jak mówiła – były dla niej niezwykle formujące. 

W kategorii pamiętniki, relacje, wspomnienia nagrodę otrzymała rozmowa z Krystyną Budnicką „Ocalałam” autorstwa Rafała Kotomskiego i ks. Grzegorza Michalczyka (Więź, Warszawa 2024). – „To opowieść Żydówki, chrześcijanki, katalog największych mądrości życiowych” – mówiła dr hab. Szaynok. – „Jeżeli to wszystko prawda, to naprawdę fajnie. Zawsze mówię: nie jestem bohaterką” – żartowała skromnie Krystyna Budnicka, bohaterka książki. 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o laureatach oraz opisami nagrodzonych książek na stronie Polityki, a także przypominamy o naszym Funduszu Nieobojętnych im. Mariana Turskiego.

Fot. Leszek Zych 

 

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/2299209,1,nagrody-historyczne-przyznane-tak-tworzymy-niezalezny-instytut-pamieci-narodowej.read