12 sierpnia 2024 r. o godz. 12:00 ruszył nabór wniosków o dofinansowania w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Celem Programu jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów oraz ochrona ich dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem działań lokalnych włączających miejscowe społeczności.
Obecny rok obfituje w ważne okrągłe rocznice inicjatyw, które po 1989 r. przywracały pamięć o historii i kulturze Żydów polskich.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Mariana Kalwarego, ocalałego z getta warszawskiego, prezesa Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zygmunta Rolata, Darczyńcy Założyciela Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, twórcę i wielkiego przyjaciela Muzeum.
Z ogromnym żalem przyjęliśmy informację o śmierci Richarda „Ricky’ego” Parasola, Przyjaciela i Znamienitego Darczyńcę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Komisja Grantowa im. Jana Jagielskiego działająca w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce rozpatrzyła w dniu 17 kwietnia 2024 r. wnioski grantowe, które wpłynęły w ramach konkursu grantowego ogłoszonego w dniu 21 lutego 2024 r.
18 kwietnia, w przeddzień 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim, wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej po raz kolejny mieliśmy przyjemność współorganizować wręczenie Medali “Powstanie w Getcie Warszawskim”.
W związku z odwołaniem Pani Moniki Krawczyk z funkcji Dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E Ringelbluma przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarząd Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oświadcza, że w pełni akceptuje decyzję Ministerstwa oraz z nadzieją przyjmuje powołanie dr. Michała Trębacza na stanowisko p.o. Dyrektora Instytutu.
Ronald S. Lauder – międzynarodowy filantrop, inwestor, kolekcjoner dzieł sztuki, były przedstawiciel rządu amerykańskiego na różnych stanowiskach, w tym jako ambasador USA w Austrii. Od lat głęboko zaangażowany w ochronę i rozwój życia żydowskiego na świecie.
Żydowski Instytut Historyczny od swego powstania w latach czterdziestych ubiegłego wieku funkcjonował w ramach Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Dopiero w 1994 r. Instytut został wyodrębniony jako państwowa instytucja podległa właściwemu ministrowi.