
My – przedstawiciele organizacji żydowskich przeciwstawiamy się wykorzystywaniu najtragiczniejszych kart europejskiej historii, a w szczególności Zagłady Żydów, w bieżącej walce politycznej.
W niedzielę 21 maja 2023 roku odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, które w tym roku było zgromadzeniem nie tylko sprawozdawczym, ale i wyborczym.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Jiskry, którego gościem będzie Ireneusz Socha, który dba o pamięć o żydowskiej społeczności Dębicy. Rozmowę z nim poprowadzi Patrycja Dołowy, dyrektorka JCC Warszawa.
15 maja 2023 r., w roku 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej po raz kolejny mieliśmy przyjemność współorganizować wręczenie Medali “Powstanie w Getcie Warszawskim”.
Komisja Grantowa im. Jana Jagielskiego działająca w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce rozpatrzyła w dniu 8 maja 2023 r. wnioski grantowe, które wpłynęły w ramach konkursu grantowego ogłoszonego w dniu 6 lutego 2023 r.
Zapraszamy do lektury pełnej treści wystąpienia wiceprzewodniczącego Zarządu naszego Stowarzyszenia podczas 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie grobu symbolicznego grupy Oneg Szabat na cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej w Warszawie.
Zachęcamy do lektury listu otwartego, którego jednym z inicjatorów i sygnatariuszy jest nasze Stowarzyszenie.
Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu Jiskry, którego gościem będzie Paweł Bajerlein przedstawiciel Stowarzyszenie Krotochwile, które dba o pamięć o żydowskich mieszkańcach Krotoszyna i Koźmina Wielkopolskiego. Rozmowę poprowadzi Joanna Fikus, przewodnicząca Komisji Grantowej im. Jana Jagielskiego, członkini Zarządu naszego Stowarzyszenia.
6 lutego 2023 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowania w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Celem Programu jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów oraz ochrona ich dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem działań lokalnych włączających miejscowe społeczności.