Publikujemy treść utworu poetki, Henryki Łazower, wraz z podziękowaniami dla Marcela Weylanda z Australii, Christophera Heubnera z Berlina oraz Nili Amit z Tel Avivu i Warszawy za piękne poetyckie przekłady Listu Wiersza Henryki Łazowertówny.
Przemówienie Mariana Turskiego podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, 27.01.2025.
Z żalem przyjęliśmy informację o śmierci wieloletniego przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskie w Krakowie.
Gregory Jankilevitsch, Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN, ogłosił wsparcie Muzeum POLIN przez kolejnych 10 lat (2027-2037) z okazji 10. Rocznicy Wielkiego Otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Spośród 35 zgłoszonych projektów Komisja zdecydowała o przyznaniu dofinansowania 13 z nich na łączną kwotę 128.000 zł
Z okazji 10. urodzin Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i DESA Unicum zaprosiło artystów i artystki oraz kolekcjonerów i kolekcjonerki do udziału w aukcji charytatywnej „Przyjaciele dla Muzeum POLIN”.
12 sierpnia 2024 r. o godz. 12:00 ruszył nabór wniosków o dofinansowania w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Celem Programu jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów oraz ochrona ich dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem działań lokalnych włączających miejscowe społeczności.
Obecny rok obfituje w ważne okrągłe rocznice inicjatyw, które po 1989 r. przywracały pamięć o historii i kulturze Żydów polskich.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Mariana Kalwarego, ocalałego z getta warszawskiego, prezesa Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zygmunta Rolata, Darczyńcy Założyciela Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, twórcę i wielkiego przyjaciela Muzeum.