Powrót

Piotr Wiślicki z ciepłymi słowami do nas

Drodzy Przyjaciele, Trzy miesiące temu, w noc sylwestrową życzyliśmy sobie, aby nowy rok – 2020 przyniósł nam wiele szczęścia i był lepszy od poprzedniego. Jeszcze kilka tygodni temu, każdy z nas snuł swoje plany, miał marzenia i troski. Nasze życie toczyło się normalnie i nikt nie spodziewał się, że to się może zmienić. Dziś cały […]

Drodzy Przyjaciele,

Trzy miesiące temu, w noc sylwestrową życzyliśmy sobie, aby nowy rok – 2020 przyniósł nam wiele szczęścia i był lepszy od poprzedniego. Jeszcze kilka tygodni temu, każdy z nas snuł swoje plany, miał marzenia i troski. Nasze życie toczyło się normalnie i nikt nie spodziewał się, że to się może zmienić. Dziś cały świat stanął. W obliczu niewidzialnego zagrożenia zatrzymał się i w dużej części zamknął w domach.

Ta sytuacja wywołała u nas wszystkich lęk o dzień jutrzejszy. Wydarzenia nietypowe, ekstremalne – takie jak to które dziś przeżywamy wszyscy – potrafią wywoływać skrajne postawy, od heroizmu i altruizmu po zachowania społecznie i po prostu po ludzku szkodliwe. Niestety, taki spotęgowany lęk o przyszłość także ma moc wydobywania z ludzi tego co najgorsze- o czym wszyscy dobrze wiemy z historii.

Dziś myśląc o sensie naszej dotychczasowej pracy, wydaje mi się, że przez ostatnich kilkadziesiąt lat nasze Stowarzyszenie robiło wszystko co mogło i umiało, aby nie dopuścić, żeby lęk i strach zapanowały nad ludźmi. Badania prowadzone przez wybitnych historyków, działania edukacyjne, które wspieraliśmy i wiele innych projektów miały w swym najgłębszym zamyśle stworzyć więź między ludźmi – zbudować zaufanie, a tym samym ograniczyć w nich strach, który mógłby się pojawić w sytuacji ekstremalnej. Jestem przekonany, że działania nasze i setek innych organizacji przyczyniły się do wzmocnienia międzyludzkiej solidarności, która teraz przechodzi swój największy test.

Chciałbym żebyśmy wszyscy w tym szczególnym czasie, odłożyli spory i konflikty na bok, żebyśmy rozejrzeli się dookoła, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Nasze Stowarzyszenie również nie chce zostawiać swoich członków samych. W związku z tym, jeżeli uważacie, że jesteśmy Wam w stanie w jakikolwiek sposób pomóc, jeżeli chcecie z nami się podzielić jakąkolwiek informacją lub po prostu chcecie porozmawiać bardzo prosimy o kontakt z biurem Stowarzyszenia poprzez adres: biuro@szih.org.pl lub telefonicznie pod numerem: 691 859 960.

Zachęcam Was serdecznie abyście w tym szczególnym czasie, wraz z nami skorzystali z oferty jaką swoim przyjaciołom i odwiedzającym przygotowało Muzeum POLIN. Zapraszam Was również do odwiedzin na portalu DELET, który jest wspólnym projektem naszego Stowarzyszenia i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. To wyjątkowa możliwość zapoznania się z dokumentami z Archiwum Ringelbluma, a także innymi, wyjątkowymi zbiorami należącymi do SZIH i ŻIH. Mam nadzieję, że zainteresują Was także projekty realizowane przez Stowarzyszenie w ramach Komisji Grantowej.

Bądźmy razem w tym trudnym czasie.

Życzę Wam wszystkim dużo zdrowia,

 

 

Piotr Wiślicki

Przewodniczący Zarządu

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce