Powrót

Wręczenie Medali „Powstanie w Getcie Warszawskim” i Nagrody im. Marka Edelmana 2025

15 maja 2025 roku, w przeddzień 82. rocznicy wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem – symbolicznego końca powstania w getcie warszawskim – spotkaliśmy się w Muzeum Historii Żydów polskich Polin, by uhonorować  osoby zasłużone dla pamięci o historii Żydów w czasie II wojny światowej i Zagłady, dialogu polsko-żydowskiego, upamiętnienia historii i kultury Żydów polskich a także […]

15 maja 2025 roku, w przeddzień 82. rocznicy wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem – symbolicznego końca powstania w getcie warszawskim – spotkaliśmy się w Muzeum Historii Żydów polskich Polin, by uhonorować  osoby zasłużone dla pamięci o historii Żydów w czasie II wojny światowej i Zagłady, dialogu polsko-żydowskiego, upamiętnienia historii i kultury Żydów polskich a także osoby przeciwdziałające antysemityzmowi, nacjonalizmowi, homofobii oraz innym negatywnym postawą wobec mniejszości. Po raz pierwszy wręczyliśmy powołaną w tym roku Nagrodę im Marka Edelmana, przyznawaną osobom zasłużonym na polu przeciwdziałania antysemityzmowi w Polsce.

Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim” otrzymało w tym roku pięć osób:

🔸 Dr Edyta Gawron, historyczka, wykładowczyni, prezeska Fundacji Żydowskie Muzeum Galicja, od lat zaangażowana w badania i popularyzację wiedzy o historii polskich Żydów.
🔸 Dr Jolanta Kawa, romanistka, publicystka, doktor nauk społecznych i wykładowczyni specjalizująca się w historii francuskiego nacjonalizmu i antysemityzmu, prezeska Fundacji im. prof. Bronisława Geremka.
🔸 Dr Mirosław Tryczyk, historyk, filozof i publicysta, autor przełomowych publikacji o pogromach i zbiorowej niepamięci, nieustannie podejmuje temat polsko-żydowskich relacji i trudnej prawdy historycznej.
🔸 Jakub Łysiak, działacz społeczny, aktywnie wspiera ofiary wojny w Ukrainie i angażujący się w edukację na temat obecności i historii Żydów w Polsce.
🔸 Bartosz Wieliński, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, swoją nieustępliwą postawą w walce z mową nienawiści i ksenofobią udowadnia, jak ważna jest rola mediów w obronie wartości demokratycznych.

Podczas wydarzenie wręczono po raz pierwszy powołaną w tym roku Nagrodę im. Marka Edelmana – za odwagę i wysiłki na polu przeciwdziałania antysemityzmowi we współczesnej Polsce.

🔸Pierwszym laureatem Nagrody został prof. Michał Bilewicz – psycholog społeczny i polityczny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, od blisko dwóch dekad badający mechanizmy uprzedzeń, pamięci zbiorowej, traumy i pojednania.

Nagroda jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz dwóch Fundatorów – Tomka Ulatowskiego i Andrzeja Rojka. Wyróżnienie to – obejmujące statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 30 000 zł – przyznawane będzie corocznie przez Kapitułę złożoną z autorytetów świata nauki, prawa i życia publicznego.

Gratulujemy!