8 marca odbył się wernisaż najnowszej wystawy czasowej Muzeum POLIN:„Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Wystawa opowiada o tragicznych skutkach antysemickiej kampanii władz Polski, jaka miała miejsce 50 lat temu. W jej wyniku kilkunastu tysiącom osób złamano życiorysy zmuszając ich do opuszczenia własnego domu lub poddając represjom w Polsce. Przemówienie w imieniu Stowarzyszenia ŻIH wygłosił Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia, Piotr Wiślicki. Pełną treść przemówienia można znaleźć TUTAJ.
Wystawa „Obcy w domu” jest częścią wielkiego programu realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum POLIN, w ramach którego pragniemy przypomnieć o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych skutkach wydarzeń z 1968 r. W ramach programu odbędzie się cykl debat, spektakli teatralnych oraz projektów edukacyjnych i naukowych, które mają skłonić do refleksji nad tym, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Sercem programu jest wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.
Wczorajszy wernisaż cieszył się ogromny powodzeniem i zgromadził ponad 800 gości, wśród których było wiele osób dotkniętych bezpośrednio przez wydarzenia marcowe.
Pragniemy serdecznie pogratulować całemu zespołowi Muzeum POLIN realizującemu ten program, a także pomysłodawcy projektu Zygmuntowi Stępińskiego.
Chcielibyśmy także podziękować naszym darczyńcom, bez których program ten nie mógłby być realizowany.
ORANIZATOR WSPÓŁORGANIZATOR
MECENAS WYSTAWY I PROGRAMÓW TOWARZYSZĄCYCH
WSPARCIE
David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer
PATRON INSTYTUCJONALNY
PATRONI MEDIALNI