Powrót

Apel o wsparcie Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Osób Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

Szanowni Członkowie, Drodzy Przyjaciele,

Dobroczynność jest jedną z podstawowych micw w judaizmie. Przez lata była ona filarem społeczności żydowskiej. Również we współczesnym świecie powinniśmy o niej pamiętać. Nieważne, czy jesteśmy bogaci, czy biedni – ważne, aby zrozumieć, że wsparcie innych jest obowiązkiem nas wszystkich. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji zajmujących się opieką nad historią i kulturą Żydów polskich. Od lat wspieramy działania mające na celu zachowanie 1000-letniego dziedzictwa polskich Żydów dla przyszłych pokoleń. To dzięki dobroczynności wielu ludzi możemy pomagać innym organizacjom w realizacji ich projektów.

Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Osób Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, jest organizacją wyjątkową. Skupia tych, którym należy się nasz szacunek, opieka i wsparcie. Ich kilkudziesięcioletnia praca na rzecz najstarszego obecnie żyjącego pokolenia Żydów polskich jest niepodważalna. To dzięki działaniom tego Stowarzyszenia wiele osób otrzymuje stałą pomoc. Daje ono im również poczucie przynależności. Czas jednak biegnie nieubłaganie. Stowarzyszenie z jednej z największych organizacji żydowskich w Polsce, dziś liczy jedynie 250 członków – najstarszych polskich Żydów, którzy pomimo wieku, wciąż chcą działać. Niestety sytuacja finansowa Stowarzyszenia Żydów Kombatantów jest bardzo trudna. Dzięki wsparciu Warszawskiej Gminy Żydowskiej, Stowarzyszenie to dysponuje m.in. lokalem, w którym nieodpłatnie ma własne biuro. Niestety brak środków finansowych nie pozwala im na pokrycie stałych i bieżących kosztów jego prowadzenia, takich jak księgowość, sekretariat czy chociażby materiały biurowe. Koszty te nie są duże, choć jest to minimalnie 1 500 zł miesięcznie. Pieniądze te pomogłyby Stowarzyszeniu Żydów Kombatantów dalej prowadzić swoją statutową działalność.

Stowarzyszenie ŻIH wychodząc naprzeciw Stowarzyszeniu Żydów Kombatantów przez lata wspierało finansowo ich działania projektowe, a w tym roku przekazało dodatkowo sprzęt komputerowy. Nasze Stowarzyszenie nie może jednak dotować działalności administracyjnej innych organizacji, dlatego w tym miejscu chciałbym zaapelować do Was o wsparcie finansowe dla Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Osób Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Każda wpłata będzie cegiełką, która pomoże dalej im istnieć– nieważne czy wpłacimy po 20, 50, 100 czy 1000 złotych, czy zrobimy to jednorazowo, czy też będziemy wpłacali regularnie – ważne abyśmy zrobili to wszyscy solidarnie.

Chcąc zagwarantować Stowarzyszeniu Żydów Kombatantów pełną niezależność i swobodę dysponowania środkami zwracam się do Was z prośbą o dokonywanie wpłaty bezpośrednio na ich  konto:

  • Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Osób Poszkodowanych w II Wojnie Światowej
  • Bank Pekao SA I O. Warszawa,
  • Numer konta: 19 1240 1037 1111 0010 8647 4255

Liczę na Waszą dobroczynność i szeroki odzew na mój apel. Nie możemy pozwolić, aby pokolenie ocalałych nie miało własnej reprezentacji.

Z poważaniem

 

Piotr Wiślicki

Przewodniczący Zarządu

Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce