Powrót
Znamienity darczyńca

Wiktor Markowicz

Amerykański biznesmen, pierwszy Znamienity Darczyńca Muzeum, współzałożyciel Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum, a także członek Rady Muzeum od 2008 r. Urodził się za Bajkałem w 1944 r., dokąd jego rodzice zostali zesłani do stalinowskich łagrów. Po wojnie wraz z rodziną wrócił do Polski. Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, a po wyjeździe do Izraela w 1964 r. kontynuował studia w Technion Institute w Hajfie. Twórca oprogramowania pierwszego komercyjnego komputera izraelskiego ELBIT-100. W 1970 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Projektant pierwszej amerykańskiej loterii stanowej w New Jersey.

Współzałożyciel GTECH Corporation – firmy projektującej systemy loteryjne, również dla loterii państwowych w większości stanów amerykańskich oraz w 40. krajach na pięciu kontynentach. Był także właścicielem koni wyścigowych oraz producentem filmowym. Obecnie mieszka z żoną Moniką w Nowym Yorku i na Florydzie, prowadzi działalność inwestycyjną. Arcymistrz brydżowy, wielokrotny medalista mistrzostw świata jako członek polskiej reprezentacji w kategorii Seniorów. Odznaczony the Ellis Island Medal of Honor, przyznawanym zasłużonym dla Stanów Zjednoczonych imigrantom oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi dla polskiej kultury.

„Pamięć wspaniałego żydowskiego świata w bestialski sposób unicestwionego przez hitlerowców musi zostać zachowana dla przyszłych pokoleń. Czuję, że jest moim obowiązkiem wsparcie Muzeum, które jest istotnym krokiem do osiągnięcia tego celu. Jestem to winien mojej rodzinie, wszystkim wymordowanym
i tym wszystkim, którzy nie są obojętni”.

MEDIA:
Wikipedia – Wiktor_Markowicz
Praczka-Gabriela-Metsu-wrocila-do-Palacu-na-Wyspie-dzieki-Victorowi-Markowiczowi-z-Nowego-Jorku.html
A-stolen-old-master-painting-is-bought-back-for-poland