Powrót

Odette i Nimrod S. Ariav Foundation

Urodzony w Lublinie Nimrod Ariav podczas wojny przebywał do 1942 roku u rodziny w Bełżycach. 2 października 1942 roku w trakcie łapanki Żydów Niemcy zatrzymali 150 osób. Wśród nich był ojciec Nimroda Ariava – Lejb Cygielman. Zostali oni rozstrzelani w tym samym dniu na placu przed bożnicą w Bełżycach. Grupa Żydów, w tym Nimrod Ariav, przewiozła nocą ciała rozstrzelanych furmankami na kirkut znajdujący się pod Bełżycami. Pod koniec 1942 roku Nimrod wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął życie na aryjskich papierach pod nazwiskiem Henryk Górski a następnie Jerzy Eugeniusz Godlewski. Zaczął uczęszczać na tajne komplety szkoły średniej im. Śniadeckiego. Wstąpił do Armii Krajowej i wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1945 roku opuścił Polskę i przez Niemcy i Francję dotarł  w 1948 roku do Izraela, gdzie wstąpił do wojska i służył w lotnictwie. Po opuszczeniu armii pozostał w branży lotniczej i założył własną firmę z oddziałami na całym świecie. Od końca lat 80-tych odwiedzał regularnie Polskę, w szczególności Bełżyce. Zaangażował się w odnalezienie, uporządkowanie i ogrodzenie dawnego kirkutu, i od lat, rokrocznie jesienią odwiedza Bełżyce wraz z rodziną i przyjaciółmi z całego świata. Wspiera także lokalną społeczność, fundując między innymi sprzęt dla szkoły i szpitala. Darczyńca Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Odette Ariav pochodziła z Francji. Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy ją czerwcu 2018 roku.

Odette i Nimrod Ariav wraz z rodziną dołączyli do grona darczyńców Muzeum POLIN pod koniec 2014 roku, wspierając współpracę polsko-izraelską na polu edukacji.

Nota biograficzna opracowana na podstawie informacji na stronie Teatru NN, Ośrodek Brama Grodzka.

http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/nimrod-ariav-ur-1926/

Anglojęzyczny wywiad z Nimrodem Ariavem

http://vhaonline.usc.edu/viewingPage?testimonyID=59254&returnIndex=0