Powrót

“Dziennik z getta łódźkiego” Rywki Lipszyc nominowany do Nagrody Historycznej tygodnika Polityka

Książka, której polskie wydanie zostało wsparte finansowo przez Stowarzyszenie ŻIH wśród tegorocznych nominacji do Nagrody Historycznej Polityki

Z dumą informujemy, że polskie wydanie “Dziennika z getta łódzkiego” autorstwa Rywki Lipszyc, w opracowaniu Ewy Wiatr, zostało nominowane w tegorocznej edycji Nagrody Historycznej tygodnika POLITYKA.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wsparło finansowo tą publikację, dzięki środkom przekazanym przez Fundację KORET. Partnerem polskiego wydania jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Austeria.

Los tego rękopisu jest niezwykły. Znalazła go w popiołach obozu Auschwitz w dniu wyzwolenia lekarka rosyjska pochodzenia polskiego. Uznała, że może to być ważny dokument i ocaliła go od zniszczenia. Przez lata przeleżał w jej rzeczach. Ostatecznie, wraz z jej wnuczką trafił do USA, gdzie został wydany po angielsku. W 2017 roku ukazało się wydanie polskie, z doskonałymi przypisami Ewy Wiatr – wybitnej znawczyni getta łódzkiego.

Czytaj więcej
Chanuka 5779 - zaproszenie

Stowarzyszenie ŻIH zaprasza na uroczystość zapalenia pierwszej świecy chanukowej.

Możliwość przekazania 1% podatku na Stowarzyszenie

Przypominamy o możliwości przekazania 1% na rzecz działalności statutowej Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską | 22-26 sierpnia | Kazimierz Dolny

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską odbędzie się między 22 a 26 sierpnia w Kazimierzu Dolnym