Powrót

Gala oraz nagroda POLIN w 2019

Laureatką czwartej edycji Nagrody została w 2019 roku Natalia Bartczak, która od szesnastu lat społecznie opiekuje się cmentarzem żydowskim w Wińsku. Podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN otrzymała statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową. Natalia Bartczak zaczęła opiekować się cmentarzem, kiedy skończyła 13 lat. Podczas studiów archeologicznych w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza […]

Laureatką czwartej edycji Nagrody została w 2019 roku Natalia Bartczak, która od szesnastu lat społecznie opiekuje się cmentarzem żydowskim w Wińsku. Podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN otrzymała statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową.

Natalia Bartczak zaczęła opiekować się cmentarzem, kiedy skończyła 13 lat. Podczas studiów archeologicznych w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obroniła pracę magisterską pt. Cmentarz żydowski w Wińsku, pow. Wołów. Praca stała się dla gminy Wińsko podstawą do ubiegania się o środki unijne na rewitalizację cmentarza.

Kapituła nagrody, której przewodniczył Marian Turski, przyznała również dwa wyróżnienia. Jedno otrzymała Katarzyna Winiarska – animatorka kultury badająca dzieje społeczności żydowskiej w Białowieży. Drugie Adam Musiał – nauczyciel, edukator o Zagładzie, a także przewodnik i tłumacz książek oraz publikacji poświęconych tematyce Zagłady i historii Żydów.

Od 2015 roku muzeum, we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, przyznaje Nagrodę POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii Żydów polskich.