Powrót

“Gdynia – Tel Awiw” – nowa wystawa Muzeum POLIN jest już dostępna dla publiczności

Zapraszamy na podróż po modernistycznych miastach, które dzieli blisko 3000 kilometrów ale jednocześnie bardzo wiele łączy.

Za nami otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum POLIN zatytułowanej “Gdynia – Tel Awiw”, której Stowarzyszenie ŻIH jest Współorganizatorem.

Wernisaż wystawy zgromadził ponad 700 gości. Swoje przemówienie na otwarciu wygłosił między innymi Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia, Piotr Wiślicki, który podkreślił role wystaw czasowych w budowaniu mostów między ludźmi oraz role darczyńców, bez których podobne wydarzenia nie byłyby możliwe.

Wystawa zabiera gości w podróż po nadmorskich miastach wybudowanych niemal od podstaw na początku XX wieku. Oba odegrały podobną rolę w historii Izraela i Polski. Reprezentowały marzenia i aspiracje państw, których jeszcze kilka lat wcześniej nie było na mapach. Tel Awiw założony w 1909 roku i wzniesiony w dużym stopniu w okresie Mandatu Brytyjskiego Palestyny nazywano “pierwszym miastem hebrajskim”. Gdynia, którą budowano od 1920 roku, mianowano “polskimi wrotami na świat”. Jako nowoczesny port, miała być bramą wyjazdową dla towarów i ludzi. Z kolei nadmorski Tel Awiw miał pełnić rolę bramy wjazdowej, stając się celem podróży oraz miejscem osiedlania się imigrantów przybywających, by tworzyć przyszłe państwo żydowskie. Te reprezentacyjne funkcje i początek nowego stulecia sprzyjały realizacji ambitnych planów urbanistycznych – oba miasta zdominowała architektura modernistyczna.

Wystawa jest już otwarta dla publiczności, i będzie można ją odwiedzić do 3 lutego, 2020 roku.

Dziękujemy Mecenasowi wystawy – Jankilevitsch Foundation a także Sponsorom: Sills Family Foundation, The Louis and Anne Abrons Foundation oraz Panu Chrisowi J. Frąckiewiczowi.