Powrót

Jiskry – nowy cykl spotkań Stowarzyszenia i JCC Warszawa

Ideą nowego programu Jiskry, który mamy przyjemność organizować wspólnie z JCC Warszawa jest umożliwienie warszawskiej i żydowskiej społeczności spotkania z aktywistami przywracającymi pamięć o żydowskim dziedzictwie swoich okolic i poznania ich pracy, którą nasze Stowarzyszenie ma przyjemność wspierać w ramach swojego Programu Grantowego. 

Yizkor po żydowsku znaczy pamięć, iskry rozświetlają mroki. To zupełnie jak ci ludzie, którzy opiekując się pozostałościami, fragmentami macew, porzuconymi przedmiotami, przywracają pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach swoich miejscowości. Są wśród nich aktywiści, pasjonaci, samotnicy, buntownicy. Łączy ich upór i troska.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie, którego gościem będzie Marek Chmielewski, działacz z podlaskiej Orli. Rozmowę z nim poprowadzi Patrycja Dołowy, autorka książki „Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci”, której Marek jest jednym z głównych bohaterów.

Spotkanie odbędzie się w środę, 18 stycznia, o godz. 18:30 w JCC Warszawa na ul. Chmielnej 9A. Wstęp wolny, obowiązują zapisy na alicja@jccwarszawa.pl.

Marek Chmielewski jest sołtysem, z wykształcenia rolnikiem, wielokrotnie wspierany w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, należy do Liderów Dialogu (program Forum Dialogu wspierający i sieciujący aktywistów na rzecz żydowskiego dziedzictwa). Jego rodzina zamieszkiwała Orlę od pokoleń. Gdy Marek był dzieckiem fascynował go górujący nad miejscowością budynek orlańskiej synagogi. Jednak dopiero po latach ta fascynacja przerodziła się w troskę o pamięć o żydowskiej przeszłości Orli. Droga Marka do aktywizmu była pełna zwrotów i wcale nieoczywista, o czym potrafi fascynująco opowiadać.


Serdecznie zapraszamy!