Powrót

List poparcia dla Prof. Barbary Engelking i dr Piotra Cywińskiego

List otwarty Przewodniczącego Zarządu SŻIH w związku z nasilającą się falą mowy nienawiści.

Zachęcamy do zapoznania się z listem poparcia wystosowanym w imieniu Stowarzyszenia przez Piotr Wiślickiego, Przewodniczącego Zarządu SŻIH, do Prof. Barbary Engelking i dr Piotra Cywińskiego.

Skan listu można znaleźć TUTAJ

 

Drodzy Państwo,

ogromnym smutkiem przepełniły mnie informacje o fali hejtu, jaka w ostatnich tygodniach spadła na Was. Te ohydne ataki mają uderzyć w Was, jako osoby, które dzień w dzień walczą o prawdę historyczną, która dla wielu osób może być niewygodna. Ataki mają na celu również zdyskredytowanie instytucji, którymi kierujecie.  Dla wszystkich, którym leży na sercu dialog polsko-żydowski, kierunek działań zarówno Waszych, jak i instytucji przez Was prowadzonych nie tylko nie budzi wątpliwości, ale wręcz jest modelowym przykładem tego jak należy działać.

Jeszcze niedawno inwektywy, przekleństwa, wyzwiska i obelgi funkcjonowały tylko w zakamarkach  Internetu. Strony i fora internetowe każdego dnia nasycały się językiem pogardy i arogancji. Jednak teraz przerażenie budzi fakt, że już nie tylko Internet karmi się poglądami przepełnionymi jadem nienawiści. Wirtualny hejt wychodzi na ulicę, zaczyna przybierać rzeczywistą postać, która nie ukrywa swojej tożsamości i bez jakiejkolwiek żenady głosi hasła, które godzą w drugiego człowieka. Coś co jeszcze niedawno uznawane było za karygodne, dzisiaj jest na porządku dziennym.

Zamiast jednoznacznego potępienia spotykamy się z głosami, które tłumaczą i bronią tego typu zachowań. Dyskurs publiczny radykalizuje się tak bardzo, że nikogo już nie dziwią ataki wymierzone w konkretne osoby, grupy, czy społeczności. Bezczynność sankcjonuje ten stan rzeczy i daje przyzwolenie na przesuwanie granicy, która jeszcze niedawno wydawała się nieprzekraczalna. Prowadzi tym samym do eskalacji nienawiści.

Dziś musimy wspólnie położyć temu kres. Nie możemy czekać i liczyć, że sytuacja sama się rozwiąże. Musimy działać teraz, zanim mowa nienawiści przerodzi się w groźby, a te w czyny. Musimy wzmóc nasze dotychczasowe działania. Prowadząc tak ważne instytucje, stoicie na straży pamięci o ofiarach nienawiści. Nienawiści, która zrodziła się w słowach. Wasza codzienna i mozolna praca polegająca na przypominaniu ludziom, do czego doprowadził język pogardy, jest nam teraz bardzo potrzebna.

Pisząc te słowa, pragnę wyrazić podziw i wdzięczność za Wasze stałe zaangażowanie na rzecz pamięci o ofiarach Zagłady oraz zachęcić Was do dalszych działań. To dzięki Wam i pracownikom prowadzonych przez Was instytucji, miliony osób dowiaduje się do czego prowadzi nienawiść i kim były jej ofiary. Teraz, kiedy staliście się celem bezpodstawnych ataków, chciałbym Wam przypomnieć, że Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce stoi po Waszej stronie i w każdej chwili jest gotowe bronić prowadzonych przez Was instytucji.

Dziękując za Waszą pracę

 

 

Piotr Wiślicki

Przewodniczący Zarządu

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

 
Czytaj więcej
Chanuka 5779 - zaproszenie

Stowarzyszenie ŻIH zaprasza na uroczystość zapalenia pierwszej świecy chanukowej.

Możliwość przekazania 1% podatku na Stowarzyszenie

Przypominamy o możliwości przekazania 1% na rzecz działalności statutowej Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską | 22-26 sierpnia | Kazimierz Dolny

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską odbędzie się między 22 a 26 sierpnia w Kazimierzu Dolnym