13 marca Marian Turski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, był gościem specjalnym seminarium European Young Leaders. Celem programu jest promocja tożsamości europejskiej poprzez zaangażowanie najbardziej utalentowanych ludzi z kontynentu w inicjatywy, które ukształtują przyszłość Europy.
Marian Turski zachęcił przedstawicieli nowego pokolenia Europejczyków, by zmierzyli się z uczuciami odosobnienia i wykluczenia, które wykorzystują populistyczni politycy.
„Być może zarówno celem jak i zadaniem dla European Young Leaders jest zastanowienie się nad tym, w jaki sposób pozbyć się wykluczenia tak wielu osób” powiedział Turski. „Historia jest jak sztafeta, trzeba przekazać pałeczkę następnym pokoleniom” dodał podczas podejmowania decyzji uczestnictwa w seminarium.
Trzydniowe wydarzenie było zorganizowane pod hasłem „Make-or-Brake Europe” („Tworzyć czy rozwiązywać Europę) przez miasto stołeczne Warszawa, a w szczególności Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz wice-Prezydenta Michała Olszewskiego. Podczas debat poruszano wiele tematów, od populizmu po kwestię potencjału miast w odnowie europejskiej współpracy, od cyber ochrony i sztucznej inteligencji (AI) po zanieczyszczenie oceanów. Podczas panelu Mariana Turskiego młodzi liderzy dyskutowali o metodach na zwiększenie zaangażowania obywateli w procesy demokracyjne oraz zastanawiali się, jak przywrócić zaufanie między głosującymi a politykami. Wśród proponowanych rozwiązań pojawiły się: zwiększenie odpowiedzialności polityków i kontroli głosujących nad wydatkami władz lokalnych; czy zwiększenie przejrzystości w komunikacji politycznej i zaangażowanie polityków w dialog z lokalnymi społecznościami.
W seminarium uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk, od polityki i organizacji pozarządowych, po biznes, naukę i sztukę. Dyskusja z Marianem Turskim była punktem kulminacyjnym seminarium i zachęciła uczestników do zastanowienia się nad przyszłością Europy.