Powrót

Odszedł Richard “Ricky” Parasol

Z ogromnym żalem przyjęliśmy informację o śmierci Richarda „Ricky’ego” Parasola, Przyjaciela i Znamienitego Darczyńcę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Richard urodził się w 1935 roku w Częstochowie, był inżynierem, przedsiębiorcą, inwestorem i filantropem.

Był jedynakiem, dorastał w żydowskiej rodzinie należącej do klasy średniej. Jego najwcześniejsze lata naznaczone były lękiem i stratą ściśle powiązanymi z Holokaustem. W 1941 roku, gdy miał sześć lat, jego rodzina została wypędzona z domu oraz zmuszona do przeniesienia się do miejscowego getta. W wieku ośmiu lat Ryszard po raz ostatni widział swoich rodziców. Żyjąc w ukryciu pod opieką rodziny katolickiej, doczekał końca drugiej wojny światowej. Zanim stał się nastolatkiem, zobaczył i doświadczył ogromu tragedii. Miał jednak w sobie niezwykłą wolę przetrwania i przezwyciężenia trudności. Już po wojnie, błądząc bez rodziny i środków do życia, Ryszard przeszedł żmudną drogę sieroty-uchodźcy, która poprowadziła go z Polski, przez Europę kontynentalną, do Izraela. Trafił tam w 1948 roku i rozpoczął pracę i studia w kibucu Ein Harod. Życie w kibucu ukształtowało młodego, osieroconego człowieka i wpłynęło na jego przyszłość.

Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej, która przypadła w okresie Kryzysu Sueskiego 1956 roku, Ryszardowi udało się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych na studia z inżynierii mechanicznej na California Polytechnic State University (Cal Poly). Po ukończeniu nauki przez wiele lat pracował jako inżynier, a w 1964 roku zaczął inwestować w zakup i sprzedaż apartamentów w San Francisco. Osiągnął ogromny sukces, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Energia, życzliwość i determinacja Ryszarda były zaraźliwe i motywujące. Będzie nam go ogromnie brakowało.

Składamy Ruth oraz bliskim Richarda najszczersze wyrazy współczucia.

Zarząd i Zespół Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce