Powrót

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w sprawie ataków na prof. Barbarę Engelking i prof. Jana Grabowskiego

Treść oświadczenia poniżej.

Jako Zarząd Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce chcielibyśmy wyrazić słowa poparcia i otuchy dla wybitnych badaczy – prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego – których potrzebna i rzetelna praca naukowa stała się celem bezprecedensowych ataków.

Nie ma wątpliwości, że badania prowadzone przez prof. Engelking i prof. Grabowskiego dotyczą spraw trudnych i dla wielu osób bolesnych. Są jednak kluczowe zarówno dla rzetelnego i całościowego opisania historii, jak i dla przyszłości polsko-żydowskich relacji. Stoimy na stanowisku, że historia i fakty nie obrażają, a ich poznanie i właściwe opisanie pozwalają na skonfrontowanie się z przeszłością i budowanie relacji w oparciu o świadome przeżywanie historii.

Wolność badań naukowych jest podstawową wartością, której nie mogą kneblować cyniczne działania nastawione na zastraszenie i uciszenie badaczy. Traktujemy medialne ataki na prof. Engelking i prof. Grabowskiego jako niebezpieczne działania, które zagrażają wolności nauki w ogóle – a na to nie ma naszej zgody. Kampania nienawiści, której celem jest zastraszenie badaczy położy się cieniem na wolności badań naukowych w Polsce, oraz na wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Jeszcze raz pragniemy wyrazić uznanie i wsparcie dla wybitnych naukowców, bez pracy których nasza wiedza o trudnej historii byłaby bez porównania mniejsza.