Powrót

Prof. Dariusz Stola nowym członkiem Zarządu Stowarzyszenia

Z przyjemnością zawiadamiamy, że w wyniku jednogłośnej decyzji Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce profesor Dariusz Stola został powołany na nowego członka Zarządu od 1 kwietnia 2021 r. 

Powołanie nowego członka Zarządu wynikało z potrzeby znalezienia godnego zastępstwa za Jana Jagielskiego, którego pożegnaliśmy w lutym tego roku.

Prof. Stola jest wybitnym historykiem zajmującym się historią stosunków polsko-żydowskich, migracji międzynarodowych i reżimu komunistycznego. W latach 2014 – 2019 był dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Prof. Stola o Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce:

SŻIH ma wielkie zasługi dla badań nad polsko-żydowską historią i zachowania żydowskiego dziedzictwa w Polsce. Chciałbym, żeby tę ważną rolę wypełniało jak najlepiej. Cieszę się, że będę mógł w tym pomóc, służąc moją wiedza i doświadczeniem wyniesionym z pracy naukowej i pracy w Muzeum POLIN.

Prof. Stola o Janku Jagielskim:

Gdy w 2016 r. kapituła Nagrody POLIN dyskutowała komu przyznać nagrodę, kandydatura Jana Jagielskiego była wyzwaniem – nie dlatego jednak, że ktokolwiek miał wątpliwości co do jego zasług, ale dlatego, że wiedzieliśmy jak wielkie są te zasługi. Był to człowiek-instytucja, wzór wytrwałości, pracowitości i uporu, a zarazem człowiek skromny i obdarzony poczuciem humoru. Jego odejście jest wielką stratą.

Cieszymy się, że Zarząd Stowarzyszenia zyskał tak wartościowego członka i serdecznie gratulujemy profesorowi Stoli objęcia nowej funkcji!