Powrót

Program grantowy

Program Grantowy Aktualny Konkurs Złóż wniosek FAQ Dofinansowane projekty Komisja Grantowa Regulamin Dokumenty do pobrania

Program Grantowy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce służy wsparciu kwotą do 12 tysięcy złotych projektów mających na celu zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów oraz ochronie ich dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem działań lokalnych angażujących miejscowe społeczności.

Od 2013 r., w ramach swoich działań, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wsparło przeszło 200 inicjatyw zrealizowanych w historycznych granicach Polski. Wśród nich znajdują się upamiętnienia, publikacje, działania edukacyjne i wydarzenia kulturalne.

W ramach Programu Grantowego można ubiegać się o dotację w dwóch trybach:

1) Tryb Konkursowy
Tryb Konkursowy jest podstawowym trybem przyznawania grantów. Środki rozdysponowywane są w wyniku ogłaszanych przynajmniej raz w roku konkursów grantowych. Informacje na temat aktualnych konkursów można znaleźć w zakładce: Aktualny konkurs.

2) Tryb Interwencyjny
Tryb interwencyjny przeznaczony jest do niezwłocznego wsparcia pilnych projektów, których realizacja w opinii Komisji nie może zostać przełożona do dnia ogłoszenia Konkursu Grantowego.

Wnioski składa się online na stronie: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – witkac.pl

WAŻNE: Wnioski w trybie interwencyjnym będą przyjmowane od marca 2025.

Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi projektami dofinansowanymi w ostatnich latach.
W razie pytań zapraszamy do zapoznania się z informacjami w zakładce FAQ lub Regulaminu Programu Grantowego.

Komisja Grantowa im. Jana Jagielskiego działająca w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce ogłasza nabór wniosków w trybie konkursowym w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia. Celem Programu jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów oraz ochrona ich dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem działań lokalnych włączających miejscowe społeczności.

Cel Programu jest realizowany poprzez udzielanie wsparcia finansowego na realizacje następujących typów projektów:

  • Upamiętnienia miejsc, ludzi, wydarzeń;
  • Ochrona cmentarzy i miejsc pochówku, w tym upamiętnienie tych miejsc;
  • Działania edukacyjne;
  • Wydarzenia kulturalne i popularyzatorskie;
  • Wydawnictwa i publikacje (w tym elektroniczne);
  • inne działania zgodne z celem Programu oraz celami statutowymi Stowarzyszenia.

W Programie Grantowym mogą wziąć udział podmioty zarejestrowane w Polsce, takie jak:

  • Stowarzyszenia, w tym stowarzyszenia zwykłe oraz związki stowarzyszeń utworzone na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 2019 poz. 713);
  • Fundacje utworzone na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r.;
  • Kościelne osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania;
  • Państwowe i samorządowe instytucje kultury, w tym w szczególności teatry, kina, instytucje filmowe, muzea, biblioteki, opery, operetki, filharmonie, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki, ośrodki badań i dokumentacji;
  • Publiczne i niepubliczne placówki oświatowo–wychowawcze;
  • Grupy złożone z minimum trzech osób fizycznych działające we współpracy z podmiotami wymienionymi powyżej, które to podmioty będą Wnioskodawcą i spełnią wszystkie wymagania określone Regulaminem Programu Grantowego.

Dofinansowane projekty muszą być realizowane w obrębie współczesnych i historycznych granic Polski z maksymalnym terminem realizacji 30 czerwca 2026 r.

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 12.000 zł. Wnioskodawca musi uwzględnić minimalny wkład własny finansowy w wysokości co najmniej 10% wartości wnioskowanego grantu. W ramach oceny wniosków Komisja Grantowa może przyznać grant o niższej kwocie niż wnioskowana z zastrzeżeniem, że przyznane dofinansowanie nie może być obniżone o więcej niż 20% wnioskowanej kwoty. Łącznie na dofinansowanie wszystkich projektów zostanie przeznaczona kwota nie większa niż 200 000 zł.

Wnioski należy składać za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie Witkac.

Nabór wniosków do konkursu trwa do 25 marca 2025 r. godz. 23:59.

Przewidywany termin ogłoszenia wyników konkursu: do 30 kwietnia 2025 r.

Postępowanie konkursowe przebiegać będzie zgodnie z zasadami podanymi w Regulaminie Programu Grantowego dostępnego w zakładce Regulamin.

Konkurs w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce realizowany jest dzięki środkom własnym Stowarzyszenia.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do zapoznania się z FAQ dostępnymi na stronie, a także do kontaktu poprzez adres e-mail: biuro@szih.org.pl oraz telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 12:30-15:30.

ORGANIZATOR:

1) Kto jest Organizatorem Programu Grantowego?

Organizatorem Programu jest Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce (dalej „Stowarzyszenie”) z siedzibą w Warszawie przy ul. Tłomackie 3/5, kod pocztowy 00-090, wpisanym do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000020904, posiadające numer REGON: 000806795 oraz NIP: 526-03-08-022;

2) Czym jest Komisja Grantowa im. Jana Jagielskiego?

Komisja Grantowa im. Jana Jagielskiego jest ciałem  powoływanym przez Zarząd Stowarzyszenia na okres max. 4 lat, którego celem jest:

a. Przyznawanie (przekazywanie) w imieniu Stowarzyszenia grantów w postaci środków pieniężnych na działania prowadzone przez osoby prawne zgodne z celami statutowymi Stowarzyszenia;
b. doradzanie Zarządowi Stowarzyszenia,  w szczególności w zakresie grantów i darowizn przekazywanych przez Stowarzyszenie;
c. opiniowanie wniosków o objęcie patronatem Stowarzyszenia działań zgodnych z celami statutowymi Stowarzyszenia.

Od 2021 r. Komisja nosi imię Jana Jagielskiego, wieloletniego członka Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz pracownika Żydowskiego Instytutu Historycznego, wybitnego badacza dziedzictwa i historii polskich Żydów.

BENEFICJENCI:

1) Kto może ubiegać się o grant?

W Programie Grantowym mogą wziąć udział następujące podmioty zarejestrowane w Polsce, takie jak:

a. stowarzyszenia, w tym stowarzyszenie zwykłe oraz związki stowarzyszeń utworzone na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 2019 poz. 713);
b. fundacje utworzone na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r.;
c. kościelne osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania;
d. państwowe i samorządowe instytucje kultury, w tym w szczególności teatry, kina, instytucje filmowe, muzea, biblioteki, opery, operetki, filharmonie, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki, ośrodki badań i dokumentacji;
e. publiczne i niepubliczne placówki oświatowo – wychowawcze;
f. grupy złożone z minimum trzech osób fizycznych działające we współpracy z podmiotami wymienionymi w pkt a-e powyżej, które to podmioty będą Wnioskodawcą i spełnią wszystkie wymagania określone niniejszym Regulaminem.

Podmioty, które otrzymały Grant w ramach Programu Grantowego w ciągu 4 lat poprzedzających datę ogłoszenia konkursowego, a ich Sprawozdanie nie zostało zaakceptowane przez Komisję Grantową, nie mogą składać Wniosku w Konkursie Grantowym.

2) Czy podmiot ubiegający się o grant musi być zarejestrowana w Polsce?

Tak. Podmioty niezrejestrowane w Polsce nie są dopuszczone do składania wniosków grantowych.

PROJEKT:

1) Jakiego typu projekty mogą uzyskać dofinansowane w ramach Programu Grantowego?

W ramach Programu dofinansowane mogą być następujące typy projektów:

a. Upamiętnienia miejsc, ludzi, wydarzeń;
b. Ochrona cmentarzy i miejsc pochówku w tym upamiętniania tych miejsc;
c. Edukacyjne;
d. Wydarzenia kulturalne i popularyzatorskie;
e. Wydawnictwa i publikacje (w tym elektroniczne);
f. Inne działania zgodne z celem Programu oraz celami statutowymi Stowarzyszenia.

2) Czy projekt może być realizowany poza granicami Polski?

Dofinansowane projekty mogą być realizowane w obrębie współczesnych i historycznych granic Polski.

3) Czy wymagany jest wkład własny?

Tak, Wnioskodawca musi uwzględnić minimalny wkład własny w wysokości 10% wartości Grantu.

4) Jakie środki mogą być zaliczone jako wkład własny?

Wkład własny  to kwota, jaką wnioskodawca deklaruje jako udział własnych środków finansowych w realizacji zadania, tym samym są one zarejestrowane w systemie księgowym  wnioskodawcy.

5) Jaka jest maksymalna kwota, która można uzyskać w ramach Programu Grantowego?

Maksymalna kwota o którą można się ubiegać to 10 tysięcy złotych.

OCENA WNIOSKÓW:

1) Kto ocenia wnioski złożone w ramach Programu Grantowego?

Wnioski złożone w ramach Programu Grantowego oceniane są dwuetapowo. W pierwszej kolejności weryfikowane są pod względem formalnym przez pracowników Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wnioski, które przejdą pozytywnie ten etap przekazywane są członkom Komisji Grantowej  im. Jana Jagielskiego do oceny merytorycznej, która dokonywana jest na podstawie kart ocen.

2) Jakie są kryteria oceny merytorycznej wniosku?

Członkowie Komisji Grantowej oceniają wnioski zgodnie z kartami oceny dostępnymi tutaj.

3) Czy Komisja Grantowa może przyznać grant mniejszy niż wnioskowany?

Komisja Grantowa może przyznać Grant o niższej kwocie niż wnioskowana z zastrzeżeniem, że przyznane dofinansowanie nie może być obniżone o więcej  niż 20 % od wnioskowanej kwoty.

PODPISANIE UMOWY:

1) W jakiej formie zostanie podpisana umowa grantowa?

Umowa grantowa zostanie podpisana elektronicznie za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego, a w przypadku jego braku poprzez darmowy profil zaufany ePUAP. Nie ma możliwości podpisywania umów w sposób tradycyjny.

2) Ile czasu potrzeba na podpisanie umowy od momentu uzyskania informacji o otrzymaniu grantu?

Podpisanie umowy musi nastąpić już w ciągu 30 dni od ogłoszenia wyników konkursu grantowego.

REALIZACJA GRANTU:

1) Od kiedy następuje kwalifikowalność wydatków?

Kwalifikowalność środków finansowych stanowiących Grant następuje od dnia zawarcia Umowy Grantowej  do dnia określonego w Umowie .

2) Jakich wydatków nie można pokryć ze środków pochodzących z grantu?

Wnioskodawca nie jest uprawniony do finansowania z Grantu następujących kosztów:

a. kosztów niezawartych w budżecie opisanym we Wniosku;
b. kosztów nieuzasadnionych działaniami Projektu;
c. bieżącej działalności Wnioskodawcy (np.  utrzymywanie  nieruchomości,  z  których  korzysta  Wnioskodawca, ponoszenie opłat  administracyjnych,  ponoszenie wydatków na  prowadzenie  biura, itp.);
d. kosztów administracyjnych i księgowych;
e. udzielania pożyczek;
f. przedsięwzięć, które zostały już zrealizowane;
g. realizacji celów politycznych;
h. zakupu środków trwałych i wyposażenia, które nie służy realizacji Projektu (np. tonery do drukarki);
i. bezpośredniej pomocy finansowej dla osób fizycznych;
j. jakichkolwiek inwestycji (np. zakup nieruchomości, budowa obiektów przemysłowych, oczyszczalni ścieków itp.);
k. zakupu stacjonarnych i przenośnych urządzeń elektronicznych (np. laptop, notebook, tablet, telefon komórkowy);
l. kosztów remontów i adaptacji pomieszczeń, nieruchomości oraz budowy obiektów;
m. kar, grzywien i odsetek karnych;
n. zakupu napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych;
o. podatku dochodowego od osób prawnych;
p. prowadzenia działalności gospodarczej.

3) Czy w ramach realizacji projektu dozwolone jest dokonywanie przesunięć budżetowych?

Wszelkie wydatki ponoszone w czasie realizacji Projektu muszą być zgodne z kategoriami budżetowymi zawartymi we Wniosku. Dopuszczalne są przesunięcia budżetowe nieprzekraczające 20% dla każdej pozycji budżetowej, tzn. że wartość każdej pozycji budżetowej nie może ulec zmianie o więcej lub mniej niż 20%. Jeżeli Grantobiorca będzie chciał dokonać zmiany budżetowej przekraczającej 20% w przynajmniej jednej pozycji budżetowej, zobowiązany jest do uzyskania zgody Komisji Grantowej.

4) W jaki sposób dokumentuje się koszty poniesione w ramach projektu?

Wszelkie poniesione wydatki muszą być udokumentowane na podstawie odpowiednich dokumentów księgowych.

5) W jaki sposób dokumentuje się realizację projektu?

Poza dokumentacją księgową do sprawozdania należy dołączyć inną dokumentacje potwierdzającą wykonanie projekty np. dokumentacje fotograficzną, listy obecności, kopie publikacji, zdjęcia materiałów reklamowych.

6) Czy mam obowiązek informowania, że projekt został dofinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce?

We wszystkich materiałach promocyjnych i wizualnych powstałych w ramach realizacji projektu należy umieścić logotyp Stowarzyszenia lub informację na temat dofinansowania projektu przez Stowarzyszenie lub inny podmiot wskazany w umowie grantowej. Logotyp Stowarzyszenia jest do pobrania tutaj

SPRAWOZDANIE:

1) Gdzie należy złożyć sprawozdanie?

Sprawozdanie należy złożyć poprzez stronę Witkac: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – witkac.pl

2) Do kiedy należy złożyć sprawozdanie?

W trybie konkursowym określona jest data kiedy mają zostać przedstawione sprawozdanie z realizacji projektu? Sprawozdanie należy złożyć w ciągu 30 dni po zakończeniu realizacji projektu zgodnie z terminem narzuconym przez daną edycję konkursu grantowego

3) Czy w przypadku wcześniejszego zakończenia projektu realizowanego w ramach trybu konkursowego, można złożyć sprawozdanie wcześniej?

Tak, sprawozdanie można złożyć wcześniej, jednak nie zostanie one formalnie sprawdzone do daty określonej w ogłoszeniu konkursowym.

4) Gdzie można znaleźć wzór sprawozdania?

Wzór sprawozdania stanowi załącznik do Umowy Grantowej. Wzór można również pobrać ze strony internetowej: wzór sprawozdania. Sprawozdanie składa się w systemie Witkac: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – witkac.pl

5) Jaką dokumentacje należy dołączyć do sprawozdania?

Do sprawozdania należy dołączyć kopie dokumentacji księgowej za usługi i materiały jakie zostały opłacone ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Dodatkowo należy dołączyć dokumentacje zdjęciową oraz kopie materiałów promocyjnych powstałych w ramach  realizacji projektu, a także inną dokumentacje mogącą mieć wpływ na ocenę realizacji projektu przez Komisję Grantową.

6) Ile trwa zaakceptowanie sprawozdania?

Komisja nie posiada określonego czasu, w którym ma obowiązek zaakceptować sprawozdanie. Nastąpi to w najkrótszym możliwie terminie. W przypadku sprawozdań zawierających błędy termin ten będzie odpowiednio dłuższy niż termin akceptacji poprawienie zrealizowanych projektów.

Od 2013 roku Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce dofinansowało kilkaset projektów. Wsparcie otrzymały m.in. działania na rzecz upamiętnienia historii żydowskiej w formie tablic i pomników, projekty edukacyjne, festiwale kultury żydowskiej, uroczystości rocznicowe, konferencje i publikacje naukowe.

Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi projektami dofinansowanymi w ostatnich latach.

Komisja Grantowa im. Jana Jagielskiego jest ciałem powoływanym przez Zarząd Stowarzyszenia, którego celem jest:

a. Przyznawanie (przekazywanie) w imieniu Stowarzyszenia grantów w postaci środków pieniężnych na działania prowadzone przez osoby prawne zgodne z celami statutowymi Stowarzyszenia;
b. doradzanie Zarządowi Stowarzyszenia,  w szczególności w zakresie grantów i darowizn przekazywanych przez Stowarzyszenie;
c. opiniowanie wniosków o objęcie patronatem Stowarzyszenia działań zgodnych z celami statutowymi Stowarzyszenia.

Od 2021 r. Komisja nosi imię Jana Jagielskiego wieloletniego członka Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz pracownika Żydowskiego Instytutu Historycznego, wybitnego badacza dziedzictwa i historii polskich Żydów.

Członkowie Komisji powoływani są przez Zarząd Stowarzyszenia na 4-letnie kadencje. W skład Komisji wchodzą członkowie Stowarzyszenia będący przedstawicielami świata nauki i kultury.

Regulamin konkursu gratowego
Szukasz szczegółów dotyczących naszego konkursu? Tutaj znajdziesz pełny regulamin Konkursu Gratowego – zasady udziału, terminy, nagrody oraz wszystkie inne ważne informacje. Przeczytaj, zanim dołączysz!

Regulamin Programu Grantowego_2024 (1)