Powrót

Upamiętnienie masowych grobów

Grant na projekt: „Upamiętnienie
masowych grobów ofiar Holocaustu
z getta w Wąwolnicy w miejscowościach
Karmanowice i Rogalów”.

Projekt Fundacji Zapomniane i Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy Upamiętnienie masowych grobów ofiar Holocaustu z getta
w Wąwolnicy w miejscowościach Karmanowice i Rogalów.

Nadrzędnym celem projektu jest wzniesienie tablic upamiętniających Żydów z getta w Wąwolnicy (powiat puławski, woj. lubelskie) zamordowanych w Karmanowicach i Rogalowie oraz zabezpieczenie ich mogił. Pierwszy grób znajduje się w miejscowości Karmanowice (gmina Wąwolnica) na prywatnej działce leśnej. Spoczywają w nim zwłoki kilkunastu Żydów (kobiet i mężczyzn) zamordowanych w 1943 roku.
Po wojnie do lat 60, w miejscu grobu istniało upamiętnienie, którym opiekowali się lokalni harcerze. Druga mogiła zlokalizowana jest na prywatnej posesji w Rogalowie (gmina Wąwolnica), której właściciele od dwóch pokoleń opiekują się grobem i znają jego historię.

Celem upamiętnienia jest przywrócenie pamięci o pomordowanych Żydach, zwrócenie im tożsamości i człowieczeństwa. Dzięki upamiętnieniu, te miejsca męczeńskiej śmierci mają szansę na trwałe wpisać się w miejscowy krajobraz i stać się integralną częścią lokalnej historii. W proces upamiętniania zamierzamy zaangażować uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej, z którymi planujemy spotkać się przed uroczystością i przybliżyć tematykę żydowskich mieszkańców Gminy eksterminowanych w czasie II wojny światowej. Po czym wyruszymy razem na marsz pamięci.

Tekst i zdjęcia: Fundacja Zapomniane

Wysokość grantu przekazanego przez Stowarzyszenie: 8500 złotych