Powrót

Żydowski Szczebrzeszyn

Grant dla Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu na realizację projektu: „Żydowski Szczebrzeszyn”.

„Żydowski Szczebrzeszyn” ma przypomnieć publiczności Festiwalu Stolica Języka Polskiego o żydowskiej przeszłości Szczebrzeszyna, oraz zaangażowanie przedstawicieli miejscowej społeczności w ochronę żydowskiego dziedzictwa oraz ochronę zabytków cmentarza żydowskiego, jednego z najstarszych zachowanych w Polsce i synagogi (obecnie ośrodka kultury).

Festiwal jest szeroko propagowany w mediach, do Szczebrzeszyna
w dniach festiwalu przyjeżdża sporo ludzi z całej Polski i z zagranicy. Przed organizowanym w Szczebrzeszynie Festiwalem Stolica Języka Polskiego zaplanowanym na dni: 5-12 sierpnia 2018 roku członkowie Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu – oraz sympatycy społecznie uporządkują cmentarz żydowski. Prace będą polegały na uprzątnięciu śmieci, wykoszeniu chwastów
i wywiezieniu ich z cmentarza. Przewidziany jest dwukrotny wyjazd,
w maju oraz w lipcu. W dniach, kiedy festiwal będzie trwał, w synagodze przedstawiciel stowarzyszenia wygłosi wykład dla miejscowej społeczności i gości na temat historii miasta i okolic oraz ich żydowskich mieszkańców.

Tekst i zdjęcia: Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu 

Wysokość grantu przekazanego przez Stowarzyszenie: 4.900 złotych