Fundacja „Pamięć Treblinki” ma dostęp do dokumentów (m.in. akta sądowe, relacje i pamiętniki złożone w ŻIH i innych archiwach, archiwa historii mówionej), które są sukcesywnie przeglądane w celu wyszukania informacji o osobach wywiezionych do Treblinki.
W ramach projektu jest planowane:
- Wyszukiwanie informacji o ofiarach Treblinki w udostępnionej Fundacji dokumentacji.
- Uzupełnienie bazy danych Fundacji o znalezione informacje.
- Prace informatyczne: ułatwienie wyszukiwania, polegające na umieszczeniu oddzielnej informacji przy każdym polu wyszukiwania; uproszczenie importowania danych do bazy, co umożliwi aktualizację jedynie wybranych rekordów bez konieczności wgrywania całej bazy danych; zakup niezbędnych wtyczek; przebudowa szablonu strony głównej, mająca na celu automatyzację prezentowanych informacji.
Wyszukując informacje o ofiarach, Fundacja gromadzi jak najwięcej wiadomości o każdej osobie. Oprócz podstawowych danych (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, imiona rodziców) umieszczane są informacje o roli w rodzinie, zawodzie, adresie przedwojennym i wojennym, dacie śmierci, danych biograficznych lub cechach charakterystycznych danej osoby. Wyszukane dane są weryfikowane z innymi bazami danych, opracowywane, tłumaczone na język angielski oraz kodowane w celu prezentacji na stronie.
Wykonywane prace, tak jak do tej pory, będą w dużej mierze realizowane na zasadzie wolontariatu. Otrzymane w ramach projektu fundusze przeznaczone zostaną na realizację następujących zadań:
- kwerendę w dokumentacji udostępnionej Fundacji i zebranie danych o ofiarach Treblinki,
- rozwój funkcjonalności strony internetowej Fundacji,
- opracowanie oraz druk materiałów promocyjnych.
Tekst: Fundacja ochrony Pamięci Obozu Zagłady w Treblince
Wysokość grantu przyznanego przez Stowarzyszenie: 7.000 złotych