Powrót

Nie tylko Singer. Odkrywamy żydowskich pisarzy Radzymina

Grant dla Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin na realizację projektu „Nie tylko Singer. Odkrywamy żydowskich pisarzy Radzymina”

Badając życiorysy i promując twórczość związanych z Radzyminem, a nieznanych radzyminianom Szlojme Gilberta i Ester Kreitman (siostry I. Singera), Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin chce odpowiedzieć na potrzebę integracji mieszkańców z miejscem zamieszkania i budowania dumy z przynależności lokalnej.

Główny element projektu zakłada przetłumaczenie z jidysz trzech opowiadań Szlojme Gilberta, urodzonego w Radzyminie pisarza, odkrytego dla miasta w 2021 roku, w których autor nawiązuje do swojej radzymińskiej młodości. Dodatkowo aktorzy lokalnego Teatru Maskarada podejmą się performatywnego czytania tekstów, które zostaną udostępnione szerokiej publiczności.

Oprócz tego Biblioteka przypomni postać Ester Kreitman, która mieszkała w Radzyminie w latach 1907–1908, a miasto pojawia się w jej twórczości. Odbędzie się spotkanie z tłumaczkami książek pisarki, Zofią Ziębą i Moniką Polit, podczas którego zostaną przeczytane fragmenty prac Ester nawiązujących do jej radzymińskich doświadczeń. Wszystkim działaniom towarzyszyć będą także warsztaty z podstaw języka jidysz.