Powrót

Poznanie historii częstochowskich obywateli pochodzenia żydowskiego oraz Holokaustu

Grant dla Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie na realizacje projektu „Poznanie historii częstochowskich obywateli pochodzenia żydowskiego oraz Holokaustu”

W Zespole Szkół im. gen. Władysława Andersa od roku szkolnego 2019/2020 będzie realizowany projekt „Poznanie historii częstochowskich obywateli pochodzenia żydowskiego oraz Holokaustu”. Został on przygotowany przez nauczycieli po konsultacjach z osobami związanymi z historią Żydów częstochowskich, Alonem Goldmanem, Prezesem Światowego Związku Żydów Częstochowian oraz Profesorem Jerzym Mizgalskim z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Projekt adresowany jest do uczniów technikum, a planowane działania koncentrują się na wdrożeniu ich w jego tematykę. Służyć temu mają zaplanowane dla uczestników przygotowane zadania i wydarzenia, w których będą uczestniczyć. W początkowym etapie programu uczniowie otrzymują skoroszyt wraz z planem zadań i kartami pracy. Karty pracy to zbiór zadań dotyczących następujących obszarów tematycznych:

  • Historia i kultura Żydów w Polsce
  • Ślady kultury żydowskiej w Częstochowie
  • Zagłada Żydów w Polsce w czasie II wojny światowej
  • Obozy Zagłady (Auschwitz-Birkenau, Chełmno nad Nerem, Bełżec, Sobibór, Treblinka, Majdanek)
  • Zwyczaje żydowskie związane z cmentarzami i symbolika nagrobków.

Kolejne etapy projektu obejmują wyjazdy do muzeów, uczestnictwo w lekcjach i wykładach. Uczniowie będą również brać udział w uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia związane z historią Żydów, pielęgnować miejsca pamięci, sprzątać Cmentarz Żydowski oraz dbać o Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian. Następnie uczestnicy projektu będą dzielić się zdobytą wiedzą z innymi poprzez organizowanie wystaw i prezentacji.

Tekst: Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie

Wysokość grantu przyznanego przez Stowarzyszenie: 4.000 złotych