Powrót

Wydanie książki „Świece zgasiła wojna. Historia społeczności żydowskiej w Dobczycach”

Grant dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefy Bergelówny w Dobczycach na wydanie książki „Świece zgasiła wojna. Historia społeczności żydowskiej w Dobczycach”.

Tytuł książki „Świece zgasiła wojna” nawiązuje do szabasowych świec. Wraz z nimi zgasło życie żydowskich mieszkańców miasteczka. Nieliczni, którzy przetrwali Holokaust, wyjechali. Dziś mało kto o nich pamięta. Celem książki jest przywrócenie pamięci o żydowskich mieszkańcach Dobczyc. Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej z nich przedstawiono historię i obraz życia społeczności żydowskiej w Dobczycach od XIX wieku. Część druga zawiera wspomnienia dwóch dawnych mieszkanek Dobczyc, obecnie zamieszkałych w Izraelu. Trzecia część poświęcona jest ponad 80 rodzinom żydowskim, związanym z Dobczycami. Na końcu umieszczono tabele i wkładkę z mapy Dobczyc, na której zaznaczono miejsca kultu religijnego, zakłady pracy i sklepy należące do Żydów.

Książka jest wzbogacona licznymi fotografiami dobczyckich Żydów, udostępnionymi przez ich potomków. Zdjęcia te zostaną także zaprezentowane na wystawie „Żydowscy mieszkańcy Dobczyc”.

W ramach wydania książki planowane są także spotkania autorskie, jak również wystawy, koncerty i warsztaty dotyczące kultury żydowskiej.

 

Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny w Dobczycach

Wysokość grantu przyznanego przez Stowarzyszenie: 5.000 złotych