Powrót

Studenci z Uniwersytetu Hebrajskiego w Muzeum POLIN

W dniach 5-7 maja 2019 grupa izraelskich studentów i profesorów z Nevzlin Center przy Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie złożyła w Polsce naukową wizytę w ramach kursu “National Historical Narrative of Modern Poland”.

Uczestnicy zwiedzili nie tylko Muzeum POLIN, ale także takie warszawskie instytucje kultury jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Muzeum Narodowe.

W ramach wizyty w Muzeum POLIN studenci zostali oprowadzeni po wystawie stałej 1000 lat historii Żydów Polskich oraz wzięli udział w warsztatach, podczas których Joanna Andrysiak z Działu Naukowego muzeum opowiedziała o koncepcji i funkcjonowaniu placówki, a także przedstawiła historię jego powstania. Szczególnym aspektem spotkania była rozmowa o tym, jak istotną rolę odgrywa Muzeum POLIN w podkreślaniu wspólnej 1000-letniej historii Polaków i Żydów, która zaowocowała bezprecedensowym rozkwitem obu narodów oraz ich kultur.

To właśnie zwiedzanie wystawy i zorganizowana specjalnie dla nas rozmowa z pracownikami muzeum pozwoliło nam zrozumieć wagę, wrażliwość i cel naszego pobytu. Dobór materiałów, organizacja wystawy, zaangażowanie  pracowników oraz ich profesjonalizm spowodowały, że studenci doskonale zapoznali się z Muzeum. Bardzo pomogło nam to w zrealizowaniu celu wyjazdu(…). Wizyta w Muzeum POLIN nadała ton naszej dalszej wyprawie do Polski. Jeszcze raz pragnę podziękować za pomoc i organizację zwiedzania. Życzymy Muzeum POLIN wielu lat owocnej i tak potrzebnej w dzisiejszych czasach pracy nad przekazem historii dwóch Narodów. – skomentował wizytę dr Semion Goldin z Nevzelin Center.

*****

Wizyta została zrealizowana w ramach projektu 1000 lat historii Żydów Polskich. Kampania informacyjno-edukacyjna w Izraelu, w którym Nevzlin Center jest partnerem zagranicznym. Instytucja zajmuje się krzewieniem tradycji wschodnioeuropejskich Żydów, działalnością naukową i edukacyjną oraz badaniami. Partnerem zagranicznym zadania zostało Nevzlin Center przy Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Imnstytucja zajmuje się krzewieniem tradycji wschodnioeuropejskich Żydów, działalnością naukową i edukacyjną oraz badaniami.


Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie ,,Dyplomocja Publiczna 2019”.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.