Powrót

Symcha Rotem /Ratajzer ps. „Kazik” (1925 – 2018)

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomości, że w dniu 22 grudnia 2018 r. odszedł od nas Symcha Rotema/Ratajzera, ps. „ Kazik”, który w dniu  22 grudnia 2018 r. zmarł w Jerozolimie  wieku 94 lat. Był on ostatnim żyjącym bojowcem Żydowskiej Organizacji Bojowej walczącym  w Powstaniu w Getcie Warszawskim, w którym wsławił się organizacją ewakuacji  bojowców z […]

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomości, że w dniu 22 grudnia 2018 r. odszedł od nas Symcha Rotema/Ratajzera, ps. „ Kazik”, który w dniu  22 grudnia 2018 r. zmarł w Jerozolimie  wieku 94 lat.

Był on ostatnim żyjącym bojowcem Żydowskiej Organizacji Bojowej walczącym  w Powstaniu w Getcie Warszawskim, w którym wsławił się organizacją ewakuacji  bojowców z płonącego getta, w tym Marka Edelmana. W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim,  a cztery lata później w wojnie o niepodległość Państwa Izrael.

Ostatni raz odwiedził swoje rodzinne miasto – Warszawę w czasie obchodów 70 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawski w 2013 r. Przed pomnikiem Bohaterów Getta  zostawił nam tak ważne słowa: Nie ma nic ważniejszego niż ludzkie życie. Nikt w żadnej sytuacji nie ma prawa go odbierać i choć świat nie wyciągnął wniosków ze straszliwej wojny, która się dokonała w dwudziestym wieku w sercu Europy, choć słowa “nigdy więcej wojny” niewiele znaczą, musimy pamiętać, musimy powtarzać: “ludzkie życie jest święte”. Może kiedyś ludzkość usłyszy.

Więcej na temat Symchy Rotem/Ratajzera można przeczytać na portalu Wirtualny Sztetl

Polecamy również wywiad dostępny na portalu Ninateka

Zdjęcie: Symcha Rotem w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2013 r., foto. Adrian Grycuk, wikicommons