Powrót

Uroczyste odsłonięcie grobu symbolicznego grupy Oneg Szabat

Wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie grobu symbolicznego grupy Oneg Szabat na cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej w Warszawie.

Uroczystość odbędzie się w piątek, 14 kwietnia, o godz. 12:00 na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.

Szklane upamiętnienie oddaje hołd indywidualnym członkom i członkiniom grupy Oneg Szabat, których większość zginęła w Zagładzie.

Upamiętnienie-grób symboliczny powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, za jego projekt odpowiada Senna Kolektyw – Natalia Romik, Sebastian Kucharuk, Piotr Jakoweńko, Maciej Czeredys.

Więcej informacji o grobie symbolicznym grupy Oneg Szabat znajdą Państwo tutaj.

W czwartek, 13 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy również na dyskusję panelową poprzedzającą odsłonięcie, którą organizujemy wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w budynku na ul. Tłomackie 3/5:

“Niewidzialny pomnik” – historia i design w służbie upamiętnienia – dyskusja wokół nowego monumentu grupy Oneg Szabat

Uczestnicy spotkania: dr Natalia Romik, Piotr Jakoweńko, Sebastian Kucharuk, Maciej Czeredys – SENNA Kolektyw (projektanci upamiętnienia), Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, Bogna Świątkowska – dziennikarka, prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana (prowadzenie spotkania).

Więcej szczegółów dotyczących dyskusji znajdą Państwo tutaj.

Serdecznie zapraszamy.

Partner wydarzeń: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma