Powrót

Wręczenie Medali “Powstanie w Getcie Warszawskim”

15 maja 2023 r., w roku 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej po raz kolejny mieliśmy przyjemność współorganizować wręczenie Medali “Powstanie w Getcie Warszawskim”.

Nagrodzeni Medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim" 2023 wraz z Kapitułą

Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim” powstał w 1993 roku z inicjatywy Żydów kombatantów z okazji pięćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania. Przyznawany jest osobom zasłużonym dla pamięci o historii Żydów w czasie II wojny światowej i Zagłady oraz osobom zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego, a w szczególności zaangażowanym w upamiętnianie historii i kultury Żydów polskich, walkę przeciw antysemityzmowi, nacjonalizmowi, homofobii lub innym negatywnym postawom wobec innych mniejszości, informowanie o prawdzie na temat prześladowań i dyskryminacji Żydów w czasie Zagłady Żydów jak również po tym okresie, ochronę miejsc pamięci oraz promocję kultury polskich Żydów.

W tym roku Medalami „Powstanie w Getcie Warszawskim” nagrodzonych zostało 12 osób: Ewa Budek, Krystyna Budnicka, Andrzej Folwarczny, Konstanty Gebert, Jan Tomasz Gross, Róża Król, Jacek Leociak, Hanna Machińska, Wojciech Ornat, Aleksander Skotnicki, Henryk Skarżyński. Specjalną Nagrodą uhonorowany został Marian Kalwary, wieloletni prezes Zarządu Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. 

Dodatkowo, z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, powstał nowy Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim” autorstwa prof. Hanny Jelonek, wyprodukowany przez Mennicę Polską. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego powstanie nowego Medalu.