Powrót

Wręczenie Medali “Powstanie w Getcie Warszawskim”

18 kwietnia, w przeddzień 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim, wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej po raz kolejny mieliśmy przyjemność współorganizować wręczenie Medali “Powstanie w Getcie Warszawskim”.

Nagrodzeni Medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim" 2024 wraz z Kapitułą fot. Maciek Jaźwiecki

W tym roku Medalami nagrodzonych zostało osiem osób i dwie organizacje: Halina Birenbaum, Waldemar Dąbrowski, Christoph Heubner, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, Dariusz Popiela, Rasa Rimickaite, Tomasz Sekielski, Izabela Sekulska oraz Fundacja Brama Cukermana i Fundacja Zapomniane.

Medal powstał w 1993 roku z inicjatywy Żydów kombatantów z okazji pięćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania. Przyznawany jest osobom zasłużonym dla pamięci o historii Żydów w czasie II wojny światowej i Zagłady oraz osobom zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. Przez ostatnich 30 lat zostało nim uhonorowanych kilkaset osób, w tym działaczy społecznych, naukowców, dziennikarzy i polityków.

W 2023 roku, z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, powstał nowy Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim”, wyprodukowany przez Mennicę Polską, autorstwa prof. Hanny Jelonek, która podczas tegorocznej ceremonii opowiedziała o pracy nad jego nowym projektem.