Jan Kulczyk był największym indywidualnym darczyńcą Muzeum, wieloletnim ambasadorem projektu i jednym z filarów kampanii założycielskiej. Jego imię nosi muzealne audytorium, w którym zagrało do tej pory wielu wybitnych artystów z całego świata i które co roku gości tysiące osób zarówno ze świata biznesu, kultury i organizacji społecznych.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest jak kompas moralny. Pokazuje nam drogę do prawdy. Uczy, że nie dojdzie się do niej na skróty – bez tolerancji, szacunku i przebaczenia. Obrazuje koleje ludzkiego losu i przypomina, że trzeba zostawić ślad po tym, co dla nas ważne i wartościowe. Muzeum składa hołd tym, którzy zginęli, prezentując i kultywując pamięć o bogactwie ich życia i dokonań. Jan Kulczyk o Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Warto w tym miejscu przypomnieć krótki materiał nagrany w Muzeum niedługo po otwarciu wystawy stałej, w październiku 2014 roku.
Jan Kulczyk urodził się w 1950 r. w Bydgoszczy. Był założycielem firmy Kulczyk Holding, z siedzibą w Warszawie oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments.
Wiele lat znajdował się w czołówce listy najbogatszych Polaków, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej. Doktor prawa międzynarodowego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Handlu Zagranicznego na Podyplomowym Studium Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
Był członkiem rady zagranicznych i krajowych inwestorów przy prezydencie Ukrainy oraz elitarnej rady doradców think tanku Atlantic Council. W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, platformę promującą osiągnięcia nowych państw członkowskich UE. Od 2007 r. Przewodniczący Rady Dyrektorów Green Cross International, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu, przez kilka lat przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, potem był jej honorowym prezesem. W latach 2005-2007 prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Był członkiem założycielem Rady Gospodarczej EU-Ukraina z siedzibą w Brukseli.
Laureat prestiżowej Nagrody Kisiela (1992 r.), Orderu Polonia Restituta za zasługi dla Jasnej Góry, laureat nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. za wsparcie projektu Muzeum POLIN. W październiku 2013 r., jako pierwszy przedsiębiorca na świecie, został uhonorowany przez rząd nigeryjski prestiżowym tytułem “Przyjaciela Nigerii”. W ten sposób postanowiono docenić jego wkład w rozwój gospodarczy największego tego afrykańskiego kraju oraz promocję i budowanie relacji biznesowych pomiędzy Nigerią a Polską. W 2015 roku, został pośmiertnie uhonorowany przez Taube Philanthropies Nagroda Ireny Sendler .