Powrót

Wspominamy doktora Jana Kulczyka, darczyńcę i wielkiego przyjaciela Muzeum POLIN

Mija pięć lat odkąd nie ma z nami doktora Jana Kulczyka, Znamienitego Darczyńcy Muzeum POLIN, którego wsparcie było kluczowe dla powstania wystawy stałej.

Jan Kulczyk przekazuje 20 milionów złotych na wystawę stałą Muzeum POLIN, lipiec 2012

Jan Kulczyk był największym indywidualnym darczyńcą Muzeum, wieloletnim ambasadorem projektu i jednym z filarów kampanii założycielskiej. Jego imię nosi muzealne audytorium, w którym zagrało do tej pory wielu wybitnych artystów z całego świata i które co roku gości tysiące osób zarówno ze świata biznesu, kultury i organizacji społecznych.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest jak kompas moralny. Pokazuje nam drogę do prawdy. Uczy, że nie dojdzie się do niej na skróty – bez tolerancji, szacunku i przebaczenia. Obrazuje koleje ludzkiego losu i przypomina, że trzeba zostawić ślad po tym, co dla nas ważne i wartościowe. Muzeum składa hołd tym, którzy zginęli, prezentując i kultywując pamięć o bogactwie ich życia i dokonań. Jan Kulczyk o Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Warto w tym miejscu przypomnieć krótki materiał nagrany w Muzeum niedługo po otwarciu wystawy stałej, w październiku 2014 roku.

 

 

Jan Kulczyk urodził się w 1950 r. w Bydgoszczy. Był założycielem firmy Kulczyk Holding, z siedzibą w Warszawie oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments.

Wiele lat znajdował się w czołówce listy najbogatszych Polaków, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej. Doktor prawa międzynarodowego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Handlu Zagranicznego na Podyplomowym Studium Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Był członkiem rady zagranicznych i krajowych inwestorów przy prezydencie Ukrainy oraz elitarnej rady doradców think tanku Atlantic Council. W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, platformę promującą osiągnięcia nowych państw członkowskich UE. Od 2007 r. Przewodniczący Rady Dyrektorów Green Cross International, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu, przez kilka lat przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, potem był jej honorowym prezesem. W latach 2005-2007 prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Był członkiem założycielem Rady Gospodarczej EU-Ukraina z siedzibą w Brukseli.

Laureat prestiżowej Nagrody Kisiela (1992 r.), Orderu Polonia Restituta za zasługi dla Jasnej Góry, laureat nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. za wsparcie projektu Muzeum POLIN. W październiku 2013 r., jako pierwszy przedsiębiorca na świecie, został uhonorowany przez rząd nigeryjski prestiżowym tytułem “Przyjaciela Nigerii”. W ten sposób postanowiono docenić jego wkład w rozwój gospodarczy największego tego afrykańskiego kraju oraz promocję i budowanie relacji biznesowych pomiędzy Nigerią a Polską. W 2015 roku, został pośmiertnie uhonorowany przez Taube Philanthropies Nagroda Ireny Sendler .