22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna dwa miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci ponad 300 tysięcy Żydów z Warszawy i okolic. Organizując już po raz siódmy Marsz ulicami unicestwionego getta, pragniemy uczcić pamięć ofiar i oddać hołd największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy.
Tegoroczny Marsz dedykujemy Szmulowi Zygielbojmowi – działaczowi Bundu, który włożył wiele wysiłku w alarmowanie zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. W tym roku mija 75. rocznica śmierci Zygielbojma. Po wielu miesiącach walki z obojętnością Zachodu, w akcie solidarności z bojownikami getta warszawskiego, popełnił samobójstwo. Idąc w Marszu pragniemy przywrócić pamięć o jego postaci.
Marsz wyruszy 22 lipca br. o godz. 17:00 spod pomnika Umschlagplatz i przemierzy symboliczną trasę ulicami Stawki, Dubois, Zamenhofa, Anielewicza, Andersa, aż do al. Solidarności i budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jak w latach poprzednich, będziemy nieśli Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych Żydów.
Przejdźmy wspólnie tą symboliczną drogą powrotną „od śmierci do życia”, przywracając pamięć Żydów – polskich obywateli, naszych warszawskich sąsiadów.
Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca 2018:
FUNDACJA CENTRUM TAUBEGO ODNOWY ŻYCIA ŻYDOWSKIEGO W POLSCE
MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
STOWARZYSZENIE ŻYDOWSKI INSTYTUT HISTORYCZNY W POLSCE
STOWARZYSZENIE DRUGIE POKOLENIE – POTOMKOWIE OCALAŁYCH Z HOLOKAUSTU
STOWARZYSZENIE „DZIECI HOLOCAUSTU” W POLSCE
URZĄD DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE M. ST. WARSZAWY
URZĄD DZIELNICY WOLA M. ST. WARSZAWY
Patroni medialni:
Marsz Pamięci 22 lipca organizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach upamiętnienia 75. rocznicy samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma.