Powrót

Zygmunt Stępiński dyrektorem Muzeum POLIN

Szanowni Państwo, informuję, że dziś Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Pana Zygmunta Stępińskiego na stanowiska Dyrektora Muzeum POLIN na trzy lata. Tym samym zakończył się dwunastomiesięczny czas niepewności dotyczącej zarządzania Muzeum. Dla mnie osobiście, jak i dla wielu osób zaangażowanych w rozmowy i negocjacje, był to bardzo trudny czas, w którym nasilały się obawy […]

Szanowni Państwo, informuję, że dziś Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Pana Zygmunta Stępińskiego na stanowiska Dyrektora Muzeum POLIN na trzy lata.

Tym samym zakończył się dwunastomiesięczny czas niepewności dotyczącej zarządzania Muzeum. Dla mnie osobiście, jak i dla wielu osób zaangażowanych w rozmowy i negocjacje, był to bardzo trudny czas, w którym nasilały się obawy o przyszłość naszego Muzeum. Dziś możemy być spokojniejsi. Muzeum będzie w dobrych i odpowiedzialnych rękach. Nowy dyrektor Muzeum, Zygmunt Stępiński jest nie tylko wybitnym managerem, ale przede wszystkim osobą o szerokich horyzontach, od lat zaangażowaną w działalność społeczną organizacji żydowskich w Polsce, w tym również naszego Stowarzyszenia.

Korzystając z okazji chcę podziękować wszystkim, którzy w tym trudnym czasie wspierały nasze Stowarzyszenie. Wierzę, że ich zaangażowanie nie poszło na marne. Szczególnie podziękowanie kieruję do profesora Dariusza Stoli, którego poczucie odpowiedzialności za Muzeum, poświęcenie i daleko rozwinięty imperatyw moralny, pozwoliły nam zakończyć kryzys wokół Muzeum. Wierzę, że cele wyznaczone przez niego będą kontynuowane, a nowemu Dyrektorowi w imieniu całego Zarządu Stowarzyszenia  i swoim szczególnie życzę samych sukcesów.

Z poważaniem

Piotr Wiślicki

Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Zygmunt Stępiński jest absolwentem historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany jest z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach ’80 zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. Wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych “Dom dostępny” i “Dom bez barier”.

W Muzeum POLIN od 2012 r. jako zastępca dyrektora nadzorował pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu.

W 2019 r. powołany na stanowisko Pełniącego Obowiązki Dyrektora Muzeum POLIN