Powrót

Debata w Muzeum POLIN dotycząca języka nienawiści

Debata w ramach cyklu „Obcy w domu. Wokół marca ‘68”.

Około 300 osób przybyło na debatę dotycząca języka nienawiści, która 19 marca odbyła się w Muzeum POLIN  w ramach cyklu „Obcy w domu. Wokół marca ‘68”.

Dyskusja w Muzeum poświęcona była kondycji współczesnych mediów, języku wykluczenia i nienawiści w przestrzeni publicznej w tym wypowiedziom antysemickim. Dyrektor Dariusz Stola przybliżył także temat antysemickiej nagonki ’68 roku – w której ówczesne media grały niepoślednią rolę. Globalny wymiar problemu – na przykładzie m.in. epidemii fake newsów i ich wpływu na debatę publiczną w trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej w USA – opowiedział profesor William Grueskin, były zastępca redaktora naczelnego The Wall Street Journal, a obecnie wykładowca słynnego wydziału dziennikarstwa w Columbia University. Wystąpienia profesorów Grueskina i Stoli poprzedziły debatę, w której wzięli udział Andrzej Skworz, redaktor naczelny Press jako moderator debaty, Ewa Milewicz – emerytowana dziennikarka Gazety Wyborczej, Sławomir Sierakowski – Krytyka Polityczna oraz Andrzej Stankiewicz – Onet.

Dyskusja była zrealizowana dzięki wsparciu nowojorskiej organizacji Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics (FASPE).

Czytaj więcej
Marian Turski ponownie wybrany na Przewodniczącego Rady Muzeum POLIN

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia przez kolejne 5 lat będzie przewodniczył nowej Radzie Muzeum POLIN.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum – „Obcy w domu. Wokół Marca '68”

Najnowsza wystawa Muzeum POLIN opowiada o losach ludzi postawionych przed koniecznością decyzji: zostać w kraju czy wyjechać.

Oświadczenie Stowarzyszenia i Muzeum POLIN w sprawie projektu nowelizacji Ustawy o IPN

Rozumiemy ból i oburzenie tych wszystkich, którzy wiedzą, jak fałszywe i krzywdzące są określenia takie jak „polskie obozy koncentracyjne” czy „polskie obozy zagłady”. Wiemy jednak, że wynikają one przeważnie z niewiedzy, więc właściwym sposobem reagowania na nie jest edukacja.